Donalda Trumpa vykopli z rebríčka najbohatších Američanov: Jeho impérium sa poriadne scvrklo!

Na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa sa valia problémy z každej strany. Len počas tohto roku musel absolvovať niekoľko súdnych pojednávaní, ohľadom falšovania volieb, obchodného podvodu či sexuálneho napadnutia a ohovárania. Najnovšie však podľa časopisu Forbes vypadol aj z rebríčka 400 najbohatších Američanov, ktorým bol v posledných desaťročiach takpovediac posadnutý. Trumpove impérium je tak čoraz menšie.

Podľa amerického magazínu Forbes sa čistý majetok Donalda Trumpa oproti minulému roku znížil až o 19 percent, čo predstavuje pokles o asi 600 miliónov dolárov. Odhadovaný majetok politika a podnikateľa je tak aktuálne odhadovaný na 2,6 miliardy dolárov a za najchudobnejšími členmi rebríčka 400 najbohatších Američanov tak zaostáva o 300 miliónov. Trump vypadol z tohto rebríčka už druhýkrát za posledné tri roky. Pre už 77-ročného rodeného Newyorčana je to obzvlášť tvrdý úder, keďže v minulosti dokonca klamal novinárom, aby v rebríčku obsadil čo najvyššie pozície.

Pokles majetku má byť pripisovaný najmä dvom hlavným faktorom. Jedným z nich je prepad hodnoty Trumpovej sociálnej siete Truth Social, ktorá bola spustená vo februári minulého roku a 45. americký prezident v nej vlastní 90-percentný podiel. Sociálna sieť, ktorá má konkurovať populárnejšiemu Twitteru (aktuálne X), sa však stále naplno nerozbehla a v Spojených štátoch mala v auguste cez operačné systémy iOS a Android 738 tisíc aktívnych užívateľov, čo je výrazný pokles z 1,3 milióna z decembra minulého roku.

Užívateľská základňa Truth Social tak netvorí ani percento z obrovského počtu používateľov Twitteru. Sociálnej sieti sa navyše nepodarilo získať viac ako 100 miliónov pomocou fúzie, ktorá bola pozastavená americkými regulačnými úradmi. Časopis Forbes sa tak rozhodol znížiť odhadovanú hodnotu Trumpovho väčšinového podielu z predchádzajúcich 730 miliónov na menej ako 100 miliónov.

Pokles realitného impéria

Pokles hodnoty zaznamenalo aj Trumpove realitné impérium, keďže je vlastníkom viacerých kancelárskych budov. Sektor kancelárskych priestorov však podľa globálneho inštitútu McKinsey s nástupom práce z domu v celosvetovom meraní stratil zo svojej hodnoty až 800 miliárd dolárov. Obzvlášť tvrdo sú zasiahnuté najmä americké mestá San Francisco či New York.

Trumpov podiel v 52 poschodovom san franciscom mrakodrape na California Street mal podľa časopisu Forbes stratiť na hodnote 30 percent a podiel v administratívnej budove v centre Manhattanu mal stratiť na hodnote až 60 miliónov dolárov.

Úspešný rečník, ale aj klamár

Naopak dariť sa má Trumpovým golfovým rezortom a časopis Forbes taktiež odhaduje, že najcennejším aktívom Donalda Trumpa je hotovosť. Na bankových účtoch mu má podľa všetkého svietiť až 426 miliónov dolárov, ktoré v posledných rokoch utŕžil po úspešnom predaji kníh, platených prejavoch či viacerých úspešných obchodoch.

Je však potrebné spomenúť, že výročné rebríčky Forbesu nie sú exaktnou vedou a opierajú sa skôr o rôzne odhady a projekcie. Samotný magazín totiž pripomína, že Donald Trump v minulosti reportérom o svojom majetku zámerne klamal. „V roku 1982 zdieľal v rebríčku miesto so svojim otcom Fredom Trumpom, keďže presvedčil reportéra, že drží väčší podiel Fredovho majetku ako v skutočnosti vlastnil,“ napísal Forbes.

Viac o téme: bohatstvo , Donald Trump , Forbes , kancelárske priestory , majetok , New York , realitný trh , rebríček , Spojené štáty americké USA , Truth Social , Twitter

Súvisiace články

Aktuálne správy