Očakávané rozhodnutie Rusov: Zdražovaniu nafty môže byť koniec!

, ČTK/red

Rusko zrušilo embargo na väčšinu vývozu nafty. Oznámila to v piatok podľa agentúry Reuters ruská vláda. Embargo na vývoz benzínu zostáva v platnosti.

Moskva minulý mesiac dočasne zakázala vývoz benzínu a nafty do všetkých krajín s výnimkou Arménska, Bieloruska, Kazachstanu a Kirgizska, aby stabilizovala ceny pohonných látok na domácom trhu.

„Vláda zrušila reštrikcie na vývoz nafty dodávanej do námorných prístavov potrubím, ak výrobca dodáva minimálne polovicu produkcie nafty na domáci trh,“ uviedla podľa Reuters vláda. Rusko vlani vyviezlo takmer 35 miliónov ton nafty. Z toho takmer tri štvrtiny tvorila nafta dodávaná potrubím. Vývoz benzínu v minulom roku predstavoval takmer päť miliónov ton, píše Reuters.

Embargo, ktoré Moskva zaviedla 21. septembra, viedlo k rastu globálnych cien nafty a benzínu a prinútilo niektorých kupcov k hľadaniu alternatívnych zdrojov dodávok. Na ruskej komoditnej burze sa ceny nafty a benzínu po zavedení embarga naopak znížili.

Jeden z najväčších producentov ropy na svete

Rusko patrí medzi najväčších producentov ropy na svete, v poslednom období sa však potýka s nedostatkom pohonných hmôt. Ten je podľa analytikov dôsledkom kombinácie negatívnych faktorov, ktoré zahŕňajú údržbárske práce v rafinériách, problémy s infraštruktúrou, rast cien ropy na svetových trhoch a slabý kurz rubľa, ktorý podporuje vývoz pohonných hmôt.

zákaz vývozu nafty z Ruska
Embargo na vývoz palív Rusko zaviedlo v reakcii na problémy s dodávkami na domácom trhu. Na snímke je premávka v Moskve. Foto: unsplash.com/Aleksandr Popov

Ruská vláda dnes oznámila, že zvýšila clo na vývoz pohonných hmôt cez sprostredkovateľov na 50 000 rubľov za tonu z doterajších 20 000 rubľov za tonu.

Ceny na pumpách by mali klesať

Ukončenie ruského embarga na vývoz nafty je tak ďalším dielikom do skladačky, ktorej výsledkom by mal byť v nasledujúcich týždňoch pokles cien pohonných látok aj na našom trhu. Tieto očakávania podporuje aj pokles cien ropy zo svojich maxím v uplynulých dňoch a taktiež pokles cien pohonných látok na burzách v USA aj Európe.

Tlak na pokles cien pritom vyvoláva aj pokles dopytu, ktorý vyplýva z postupného utlmovania motoristickej sezóny. Navyše, pri obchodovaní s ropou svoju úlohu zohrávajú pretrvávajúce obavy z recesie na kľúčových svetových trhoch. Viac o tejto téme sa dočítate v našom článku na tomto odkaze.

Súvisiace články

Aktuálne správy