Je to čierne na bielom: Vláda sa púšťa do megaprojektu za miliardy eur!

, Redakcia

To, čo premiér Robert Fico viackrát v uplynulých dňoch avizoval, sa v stredu stalo skutočnosťou. Vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Handlovej schválila zámer výstavby nového veľkého jadrového bloku.

Na Slovensku by mala pribudnúť nová atómová elektráreň. Vyrásť by mala v areáli atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Vláda tak chce využiť infraštruktúru aj po odstavených jadrových blokoch v Bohuniciach. Kabinet Roberta Fica v stredu na výjazdovom rokovaní v Handlovej toto rozhodnutie potvrdil aj prijatím uznesenia, ktoré naznačuje aj to, kedy by sme sa mohli dozvedieť detaily o pripravovanom megaprojekte.

„Vláda schvaľuje zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1200 MW a s využitím existujúcej infraštruktúry v lokalite Jaslovské Bohunice,“ píše sa v spomínanom schválenom uznesení. Kabinet zároveň zadal úlohu ministrom hospodárstva a financií, aby rozpracovali detaily projektu. Tie by tak mali byť známe do konca októbra tohto roku.

Súhlasíte s výstavbou nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach?

Uvedení ministri tak majú do 31. októbra 2024 predložiť na rokovanie vlády návrh podmienok výstavby nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, ako aj termíny prípravných a realizačných prác a predpokladaný harmonogram výstavby. Rovnako by v tomto termíne malo byť známe aj finančné zabezpečenie výstavby a proces výberu investora a technológie vhodnej pre výstavbu nového jadrového zdroja.

Najväčší jadrový blok

Ambiciózny zámer vlády Roberta Fica má stále množstvo otáznikov. Viacero náznakov, akým smerom sa chce kabinet pri tomto projekte uberať, sme sa však dozvedeli už po pondelňajšom kontrolnom dni predsedu vlády na rezorte hospodárstva. Okrem samotného záujmu vlády o výstavbu nového jadrového bloku napríklad aj to, či ju budú opäť dodávať Rusi, alebo kedy by sa mohla začať výstavba.

nová atómová elektráreň
Atómová elektráreň Bohunice počas demontáže chladiacich veží odstavovaných reaktorov. Foto: TASR

Premiér pritom na tlačovej konferencii po spomínanom kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva uviedol, že nový jadrový blok má byť vo výhradnom vlastníctve štátu. Otázkou tak zostáva aj to, ktorý subjekt ho vlastne bude mať na starosti. Doteraz totiž projekt prípadného jadrového zdroja v Bohuniciach zastrešuje pološtátna firma JESS, v ktorej 51-percentný podiel vlastní štátom vlastnená Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a zvyšných 49 percent je v rukách českej energetickej skupiny ČEZ.

V každom prípade nový jadrový blok, tak ako ho definuje vláda aj vo svojom uznesení, by bol jednoznačne najväčší na Slovensku. Pre porovnanie, obidva nové dobudovávané bloky v Mochovciach majú spolu inštalovaný výkon necelých 950 MW, teda o 250 MW menej, ako zarámcovala nový jadrový blok vláda. Mimochodom, doteraz všetky jadrové bloky budované na Slovensku boli ruskej výroby. To sa má pri novom projekte však zmeniť.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková totiž v pondelok uviedla, že z politického hľadiska je nepredstaviteľné, aby technológiu pre nový projekt dodávali Rusi. Dodávateľ by tak mal vzísť z medzinárodného tendra, v ktorom sa očakáva záujem tak amerického Westinghousu, francúzskeho Framatome, či prípadne aj juhokórejských dodávateľov, ktorí budujú jadrové elektrárne v Ázii.

Viac o téme: atómová elektráreň , Atómové elektrárne Bohunice EBO , Atómové elektrárne Mochovce EMO , Denisa Saková , Framatome , jadrová elektráreň , jadrový blok , Jaslovské Bohunice , Ministerstvo hospodárstva SR MH , Robert Fico , vláda , Westinghouse

Súvisiace články

Aktuálne správy