Zomrel miliardár a priekopník kvantitatívneho investovania, ktorý vedel poraziť Buffetta či Sorosa

V 86 rokoch v piatok zomrel matematik Jim Simons, americký miliardár a priekopník takzvaného kvantitatívneho investovania.

Za pomoci matematických modelov a algoritmov sa Simonsovi darilo dosahovať závratné výnosy. O úmrtí známeho investora informovala na webe jeho nadácia.

Jim Simons založil najúspešnejší kvantitatívny hedžový fond všetkých čias. Podľa knihy Gregoryho Zuckermana „The Man Who Solved the Market“ (Muž, ktorý vyriešil trh) dosahoval jeho vlajkový fond Medallion v období od roku 2018 ročné výnosy 66 percent, a predčil tak investičné legendy ako sú Warren Buffett a George Soros.

Poznáte život a prístup k investovaniu Jima Simonsa?

Počas vojny vo Vietname Simons pracoval ako lúštiteľ kódov pre americkú spravodajskú jednotku, ktorá monitorovala Sovietsky zväz. Úspešne rozlúštil ruský kód, pripomína televízia CNBC.

Na rozdiel od väčšiny investorov, ktorí pri zisťovaní hodnoty spoločnosti študovali firemné údaje, sa Simons úplne spoliehal na automatizovaný obchodný systém, ktorý využíval neefektivity trhu a obchodné vzorce. „Nemám žiadny názor na žiadne akcie… Počítač má svoje názory a my sa nimi otrocky riadime,“ povedal v roku 2016.

Viac o téme: finančné trhy , fondy , George Soros , investovanie , Jim Simons , úmrtie , Warren Buffett

Súvisiace články

Aktuálne správy