Na útok na Roberta Fica reagujú aj podnikatelia či odborári: Pozrite si ich výzvy!

, TASR/red

Stredajší útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej odsúdili aj podnikatelia.

Ako uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, tento útok je neprijateľným a neospravedlniteľným aktom násilia. „Musíme sa naučiť rešpektovať odlišné názory a komunikovať slušným spôsobom, tak ako nám to umožňuje parlamentná demokracia. Vyzývame politických predstaviteľov, ale aj širokú verejnosť, aby bola v týchto chvíľach súdržná a neprehlbovala napätie,“ dodala asociácia s tým, že premiérovi želá veľa síl a skoré uzdravenie.

Útoky na politikov a verejných činiteľov odsúdila aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). „Násilie v civilizovanej spoločnosti sa nedá tolerovať a útok na predsedu vlády je v Európe 21. storočia nepredstaviteľný. Premiérovi Robertovi Ficovi prajeme skoré uzdravenie a veríme, že tento barbarský čin bude čo najskôr objasnený,“ uviedla.

Politizácia presiahla únosnú mieru

Atentát na Roberta Fica je podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka smutným, ale pravdivým obrazom neprimeraného spolitizovania a umelého rozdelenia slovenskej spoločnosti. „Spoločnosti, v ktorej individuálne záujmy a neprimerané ambície potláčajú základné ľudské hodnoty. Spoločnosti, v ktorej sme akosi zabudli na súdržnosť a vzájomný rešpekt,“ dodal.

Útok taktiež ostro odsúdila Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD). „Násilie nemá miesto v civilizovanej spoločnosti a je v priamom rozpore s hodnotami, ktoré ako asociácia zastávame. Ohrozuje nielen bezpečnosť jednotlivcov, ale aj stabilitu a integritu našej demokracie,“ uviedla s tým, že zároveň vyzvala všetky zainteresované strany, aby vzájomné nezhody riešili cestou spolupráce a konštruktívneho dialógu.

Ozvali sa aj banky

Svoj postoj sa rozhodli zaujať aj niektoré banky. Využili na to sociálne siete. „Podporujeme hodnoty vzájomnej dôvery a rešpektu. Veríme v kultivovanú a bezpečnú budúcnosť pre nás všetkých bez rozdielu a odsudzujeme akýkoľvek prejav nenávisti a násilia,“ uviedla napríklad Tatra banka v statuse na sociálnej sieti.

Stredajší útok na premiéra odsúdila aj najväčšia banka na slovenskom trhu, Slovenská sporiteľňa.

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová a predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula na svojom pravidelnom bilaterálnom stretnutí ostro odsúdili stredajší politicky motivovaný útok na premiéra Roberta Fica.

Hľadanie riešení má spoločnosť posúvať vpred

„Pre odborárov je násilie neprípustné a odsúdeniahodné, nech prichádza odkiaľkoľvek. Násilie nemá miesto v žiadnej civilizovanej diskusii alebo riešení konfliktov. Takéto prejavy rúcajú stabilitu štátu, podnecujú spoločenský chaos a nenávisť v spoločnosti, rozpoltenosť v názoroch a postojoch,“ uviedli predstavitelia odborov v spoločnom vyhlásení.

Zároveň vyzvali na zmierenie, upokojenie vášní a nenávisti v spoločnosti, na zmenu atmosféry v spoločnosti, na zmenu postoja politikov i médií, na zmenu rétoriky a návrat k vzájomnému dialógu. „Nech je pomyselný konflikt len v ideovej a ideologickej rovine a hľadanie riešení nech posúva spoločnosť vpred. Nech sa nikdy nezmení na násilie verbálne či fyzické,“ dodávajú vo vyhlásení.

Viac o téme: Asociácia priemyselných zväzov a dopravy APZD , Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR AZZZ , ekonomika , Konfederácia odborových zväzov KOZ , podnikatelia , Republiková únia zamestnávateľov RÚZ , Robert Fico , Slovenská obchodná a priemyselná komora SOPK , Tatra banka , výzva

Súvisiace články

Aktuálne správy