Česko: Inšpekcia analyzuje zloženie cukríkov s muscimolom, kvôli nim skolabovala žiačka základnej školy

Česká Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia (SZPI) analyzuje zloženie želatínových cukríkov, po požití ktorých skolabovala žiačka základnej školy v Hradci Králové. V cukríku mala byť psychotropná látka muscimol, ktorá sa vyskytuje v muchotrávke červenej. V laboratóriu sa tiež zisťuje prítomnosť látky psilocybín a ďalších, ktoré môžu pôsobiť ako psychotropné, prípadne môžu pôsobiť zdravotné komplikácie. SZPI kvôli analýze urobila kontrolný nákup v internetovom obchode, kde nakupovala aj žiačka, avšak ešte skôr, než sa jej prípad objavil. ČTK to povedal hovorca inšpekcie Pavel Kopřiva.

Podľa Kopřivu sa v laboratóriu teraz robí širokospektrálna analýza, ktorá dá odpoveď na to, aké látky a v akom množstve sa v cukríkoch nachádzajú. Muscimol je psychotropný alkaloid prirodzene sa vyskytujúci v muchotrávke červenej a príbuzných druhoch. Psilocybín obsahujú prirodzene lysohlávky, spôsobuje halucinogénne stavy. „V prípade zistenia nadlimitnej prítomnosti hodnotených látok alebo v prípade vyhodnotenia potraviny ako škodlivej nariadi SZPI stiahnutie potraviny z trhovej siete a začne správne konanie o uložení pokuty,“ uviedol Kopřiva.

Ten tiež uviedol, že aj keď na vrecúšku s cukríkmi bola informácia o tom, že ide o produkt na technické využitie, je zjavne určený na ľudskú konzumáciu. „Takéto označenie teda nie je dôvodom, aby sme pri týchto výrobkoch nevykonávali kontroly a nepreverovali ich súlad s požiadavkami potravinového práva. Toto stanovisko SZPI podporili aj judikáty domácich súdov,“ poznamenal Kopřiva.

Inšpekcia intenzívnejšie kontroluje výrobky s návykovými látkami od 6. marca. Dôvodom je platná legislatíva, ktorá reagovala na zvýšenú dostupnosť výrobkov s látkou HHC a podobnými a na prípady, keď maloletí skončili po požití v nemocniciach.

Viac o téme: analýza , Česko Česká republika ČR , inšpekcia , internetový obchod , potravinárske výrobky , potraviny , psychoaktívne látky

Súvisiace články

Aktuálne správy