Unikátna budova v centre Bratislavy má nového majiteľa: Aká je jej budúcnosť? (foto)

, Redakcia

Bývalé sídlo banky na Štúrovej ulici pozná svoju budúcnosť. Storočná budova prejde rekonštrukciou, po ktorej má byť k dispozícii novým nájomcom.

Známa budova v centre Bratislavy, historicky slúžiaca ako sídlo viacerých bánk, má nového majiteľa. Vlastníkmi nehnuteľnosti na Štúrovej ulici sa stali slovenská a rakúska spoločnosť pôsobiace v realitnom sektore. Zároveň oznámili svoje plány s budovou, ktorá je všeobecne známa ako bývalé sídlo OTP Banky na Slovensku.

Pannonia Group a Innovation Park Development uzavreli akvizíciu lukratívnej nehnuteľnosti v prvej polovici apríla tohto roka. Budovu kúpili v rámci joint venture od Československej obchodnej banky (ČSOB), pričom každá spoločnosť získala polovičný podiel. Podrobnosti o transakcii nezverejnili. Prvýkrát vo svojej viac ako storočnej histórii sa tak budova dostala do rúk súkromného vlastníka z mimobankového prostredia.

„Je pre nás cťou stať sa súčasťou príbehu takej významnej stavby. Našim cieľom je prispôsobiť budovu súčasným štandardom trhu, zatiaľ čo budeme plne rešpektovať jej históriu a architektúru,“ uviedol zakladateľ Pannonia Group Dominik Brichta.

Čaká ju rekonštrukcia

Budovu podľa nových vlastníkov čaká rekonštrukcia, ktorá počíta s otvorením budovy v roku 2026. K dispozícii bude pre dlhodobých nájomcov. Ponúkne butikové kancelárie, ale aj reštauračné zariadenie a bar v bývalej bankovej hale.

„Chceme, aby sa budova stala žiadaným miestom pre prestížnych nájomcov, no zároveň ponúkla aj gastronomický zážitok na úrovni európskych metropol. To všetko dokopy vytvorí vysokú hodnotu nielen pre nás ako majiteľov a našich nájomcov, ale i pre širšiu verejnosť,“ doplnil Michael Böck z IPD Innovation Park Development.

Páči sa vám budova bývalého sídla OTP Banky?

Budova, ktorá bola pôvodne sídlom Všeobecnej úverovej banky, bola postavená v roku 1923. Patrí medzi najkrajšie a najikonickejšie budovy v Bratislave. Navrhol ju architekt Alexander Skutecký v klasicistickom štýle. Od roku 1980 je chránená ako národná kultúrna pamiatka. Prezrieť si ju môžete v našej galérii:

„Po sto rokoch, čo budova slúžila ako sídlo rôznych bánk, bude k dispozícii aj širšej verejnosti, ktorá bude okrem iného môcť bližšie spoznať unikátnu architektúru inšpirovanú Londýnskymi a New Yorskými bankami,“ dodal generálny riaditeľ doterajšieho vlastníka budovy ČSOB Daniel Kollár.

Pannonia Group je slovenský family office a správca aktív, ktorý sa špecializuje na priame a dlhodobé investície do nehnuteľností, technológií a e-commerce. Realitné portfólio zahŕňa komerčné a rezidenčné budovy v centre Bratislavy, spolu s pozemkami na Slovensku a v Európe.

Spoločnosť Innovation Park Development GmbH (IPD) so sídlom vo Viedni pôsobí na trhu od roku 1994. Rodinná firma spočiatku začínala s komerčnými nehnuteľnosťami v Rakúsku a potom sa zamerala na niekoľko projektov v Maďarsku. Odvtedy IPD pôsobí v celej strednej a východnej Európe a otvorila ďalšie kancelárie v Budapešti a Sarajeve. V súčasnosti pozostáva portfólio spoločnosti IPD z logistických projektov, kancelárskych budov a developmentu nákupných centier.

Viac o téme: budova , ČSOB , Innovation Park Development , OTP Banka Slovensko , Pannonia Group , predaj , reality , Všeobecná úverová banka VÚB

Súvisiace články

Aktuálne správy