Ovocie, mlieko či chlieb: Potraviny pokračujú v zlacňovaní!

, TASR/red

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa naďalej spomaľuje. V apríli medziročne vzrástli už iba o 2,1 percenta z marcových 2,3 percenta. V súhrne za štyri mesiace roku 2024 inflácia dosiahla hodnotu 2,9 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli vzrástli o 0,3 percenta. Ceny potravín medziročne zastali a medzimesačne druhý mesiac za sebou dokonca zlacneli.

Ako v utorok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), vyššie ceny ako pred rokom boli v 11 odboroch (výdavkových skupinách domácností) a v jednom odbore – rekreácia a kultúra – zostali ceny nezmenené. Najvýznamnejší vplyv na hodnotu inflácie mali medziročne vyššie ceny v odbore alkohol a tabakové výrobky. Už niekoľko mesiacov negatívne ovplyvňujú celkovú mieru inflácie drahšie destiláty (aktuálne v apríli o 16,2 percenta) a tabak (o 9,7 percenta), reagujúce najmä zvýšením spotrebných daní.

Významný vplyv mal rast cien v odbore doprava o takmer 7 percent, a to najmä pre medziročne drahšie pohonné látky, ale aj dopravné služby, predovšetkým v oblasti autobusovej dopravy. Tretím zásadným vplyvom na medziročnej úrovni boli o 4,5 percenta vyššie ceny ako pred rokom pri predmetoch a službách osobnej starostlivosti.

Niektoré potraviny nakupujeme lacnejšie ako vlani

Dve podielovo najvýznamnejšie výdavkové skupiny slovenských domácností, a to potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami už k rastu cien prispievali podľa ŠÚ SR len minimálne. Potraviny boli rovnako drahé ako pred rokom. Štatistici upozornili, že ide iba o priemer, pretože tri zlacňujúce štruktúry vykompenzovali mierne rasty cien šiestich ostatných zložiek potravín. Medziročne o 1 až 6 percent lacnejšie sa predávalo mlieko, syry, vajcia, zelenina, ako aj oleje, tuky. Naopak, o niečo viac ako pred rokom, do 4 percent, spotrebitelia platili za chlieb s obilninami, mäso, ovocie, ale tiež cukor a cukrovinky.

Medzimesačne, oproti marcu tohto roka, vzrástli najmä ceny alkoholu a tabaku, pohonných látok, produktov a služieb osobnej starostlivosti. Významný vplyv na rast cien mali aj zákonom zvýšené správne poplatky o štvrtinu v rámci konsolidácie verejných financií.

Zaznamenali ste pri nákupoch pokles cien niektorých potravín?

Najväčší vplyv mal rast cien pohonných látok (o 2 percentá) a leteniek v odbore doprava. Druhý najzásadnejší vplyv mal rast cien v odbore rozličné tovary a služby, čo spôsobili drahšie tovary, pomôcky a služby pre osobnú starostlivosť, ale tiež takmer štvrtinový nárast správnych poplatkov. Tretí najzásadnejší vplyv z hľadiska rastu cien malo pokračujúce zvyšovanie cien alkoholických nápojov a tabaku, najmä piva o 2,9 percenta a tabaku o 0,7 percenta.

Naopak, výrazne tlmiaci účinok na rast cien však malo pokračujúce zlacňovanie potravín a nealkoholických nápojov, keď ich ceny oproti marcu klesli o 0,3 percenta, a to pod vplyvom zlacňovania v šiestich z deviatich sledovaných potravinových zložiek. Menej platili spotrebitelia najmä za ovocie, mlieko, syry a vajcia, ako aj zeleninu, chlieb a obilniny. Výraznejšiemu poklesu potravín bránili medzimesačne vyššie ceny cukru a cukroviniek, tiež olejov a tukov a nakoniec aj nealkoholických nápojov.

Čaká nás ďalšie spomaľovanie rastu cien?

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka pohybujú na cenovom dne pre tento rok a výraznejšie poklesy už neočakáva. Na druhej strane, ani rýchle obnovenie rastu nie je pravdepodobné, keďže až do leta budeme stále ťažiť z postupného medziročného poklesu najvyššie zastúpených položiek, najmä potravín.

Vládne opatrenia budú v niektorých oblastiach skokovo navyšovať ceny, tak ako tomu je aktuálne u vybraných administratívnych poplatkov a DPH na alkohol a tabak. Zmeny na úrovni celkových indexov však nebudú veľké a pocítia to najmä skupiny obyvateľov, ktorí produkty a služby využívajú. „Druhá fáza rastu príde až na začiatku budúceho roka, kedy sa datujú účinnosti zvýšenia ďalších poplatkov, presné odhady však nateraz nie sú dostupné. Rozdelenie rastu cien v spoločnosti je viac-menej rovnomerné, avšak stále platí, že dôchodcovská inflácia je najnižšia, čo by malo udržiavať rast spotreby v tejto skupine obyvateľstva a dopomáhať aj rastu ekonomiky,“ dodáva analytik 365.bank.

Viac o téme: 365.bank , ceny potravín , doprava , inflácia , potraviny , Štatistický úrad SR ŠÚ , Tomáš Boháček

Súvisiace články

Aktuálne správy