Nádácia Billa Gatesa sa otriasa v základoch: Zakladateľa Microsoftu po dekádach opúšťa kľúčový človek!

, ČTK/red

Nadácia Billa a Melindy Gatesových je jedna z najvplyvnejších humanitárnych organizácií na svete, za viac ako 20 rokov existencie minula vyše 50 miliárd dolárov na podporu globálnych programov zlepšovania zdravotnej starostlivosti po celom svete.

Z pozície spolupredsedníčky Nadácie Billa a Melindy Gatesových odchádza Melinda Gatesová, v pondelok to oznámila na sociálnej sieti X. Jej posledný pracovný deň v nadácii bude 7. júna. Filantropii sa ale chce venovať aj naďalej.

„K tomuto rozhodnutiu som nedospela ľahko,“ uviedla 59-ročná Gatesová na X. „Som nesmierne hrdá na nadáciu, ktorú sme s Billom spoločne vybudovali, a na mimoriadnu prácu, ktorú odvádza pri riešení nerovností na celom svete,“ dodala. Pochválila generálneho riaditeľa nadácie Marka Suzmana a správnu radu nadácie, ktorá sa výrazne rozšírila po tom, čo manželia v máji 2021 oznámili svoj rozvod.

„Nastal čas, aby som sa pustila do ďalšej kapitoly svojej filantropie,“ vysvetlila Gatesová a dodala, že bude mať k dispozícii 12,5 miliardy dolárov, ktoré bude môcť venovať „ženám a rodinám“. „Pre ženy a dievčatá v Spojených štátoch a na celom svete nastala kritická doba a tie, ktoré bojujú za ochranu a presadzovanie rovnosti, naliehavo potrebujú podporu,“ dodala.

Poznáte aktivity Nadácie Billa a Melindy Gatesových?

Osemdesiatšesťročný Bill Gates ocenil „zásadný prínos“ svojej ženy nadácii. „Je mi ľúto, že Melinda odchádza, ale som si istý, že bude mať obrovský vplyv vo svojej budúcej filantropickej práci,“ uviedol na X a dodal, že zostáva nadácii „plne oddaný“.

Zastaví rozvod charitu?

Miliardári a mecenáši Bill a Melinda Gatesovi, spoluzakladatelia jednej z najväčších súkromných charitatívnych nadácií na svete, podali v roku 2021 po 27 rokoch manželstva žiadosť o rozvod. Zaviazali sa však, že budú pokračovať v spoločnej filantropickej práci.

Niektorí experti sa obávali vplyvu rozpadu ich manželstva na charitatívne projekty, ktoré ovplyvňujú životy tisícok ľudí v menej rozvinutých krajinách.

Nadácia Billa a Melindy Gatesových je jedna z najvplyvnejších humanitárnych organizácií na svete, za viac ako 20 rokov existencie minula vyše 50 miliárd dolárov na podporu globálnych programov zlepšovania zdravotnej starostlivosti po celom svete. Podporila napríklad široko uznávané programy zamerané na eliminovanie malárie či detskej obrny, je zástancom rozšírenia očkovania v najmenej vyspelých krajinách a angažuje sa aj v boji proti hladu. Vynaložila tiež peniaze na pomoc proti dopadom pandémie covidu-19.

Viac o téme: Bill Gates , charita , filantropia , Melinda Gatesová , Microsoft , nadácia , Nadácia Billa a Melindy Gatesových

Súvisiace články

Aktuálne správy