Ropa zlacňuje po správe o vývoji výrobných cien v USA

Ceny ropy sa dnes znižujú. Správa o vývoji výrobných cien v Spojených štátoch podporila očakávania, že americká centrálna banka (Fed) sa nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb. Severomorská ropa Brent okolo 17:30 SELČ vykazovala pokles o 1,3 percenta a pohybovala sa neďaleko 82,3 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) strácala 0,7 percenta a zostúpila pod 78 dolárov za barel.

Fed teraz drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Centrálna banka sa pomocou vysokých úrokov snaží dostať pod kontrolu infláciu. Vysoké náklady na pôžičky obvykle podkopávajú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou a najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že medziročný rast výrobných cien v USA v apríli zrýchlil na 2,2 percenta z marcových 1,8 percenta. V medzimesačnom porovnaní sa výrobné ceny zvýšili o 0,5 percenta, zatiaľ čo analytici v ankete agentúry Reuters medzimesačný rast odhadovali iba na 0,3 percenta. Dôležitejšie pre rozhodovanie centrálnej banky však budú údaje o vývoji spotrebiteľských cien, ktoré ministerstvo zverejní v stredu.

Brent, cena ropy, ropa, WTI, Ukrajina, vojna
Foto: pixabay.com/drpepperscott230

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dnes v pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropou potvrdila, že celosvetový dopyt po rope by sa podľa jeho odhadov mal v tomto roku zvýšiť o 2,25 milióna barelov denne a na budúci rok o 1,85 milióna barelov denne.

Viac o téme: ceny ropy , pokles , USA , výrobné ceny , vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy