Rozhodnutie o novej atómovej elektrárni na Slovensku je na spadnutie: Rusi ju však stavať nebudú! (video)

, Redakcia

Vláda Roberta Fica chce už na najbližšom výjazdovom rokovaní v Handlovej prijať rozhodnutie o záujme postaviť veľkú štátnu atómovú elektráreň. Jasné je zatiaľ iba umiestnenie a že ju nebudú stavať Rusi.

Slovenská vláda má už o pár dní prijať záväzok o výstavbe novej veľkej atómovej elektrárne. Má ísť o jadrový blok s výkonom do 1200 megawattov (MW). Povedal to premiér Robert Fico po pondelňajšom kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva. Pre porovnanie, dva nové bloky v Mochovciach majú spolu inštalovaný výkon necelých 950 MW. Má ísť pritom o elektráreň, ktorá by bola v štátnom vlastníctve.

„Vláda Slovenskej republiky je pripravená vytvoriť všetky podmienky na výstavbu nového jadrového bloku. Máme zhodu v tom, že Slovenská republika má záujem postaviť do štátneho vlastníctva jeden obrovský jadrový blok vo výkone do 1200 MW,“ vyhlásil Fico.

Potvrdil aj svoje predchádzajúce vyjadrenia, že nová atómová elektráreň má byť na západnom Slovensku. „Chceme využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, pretože to výrazne skracuje všetky povoľovacie konania a výrazne to umožňuje pristúpiť k rozhodnutiam, ktoré by možno trvali dlhé roky,“ dodal predseda vlády.

Podarí sa vláde Roberta Fica naštartovať výstavbu novej atómky do konca volebného obdobia?

Ako doplnila ministerka hospodárstva Denisa Saková, rozhodnutie o umiestnení stavby na mieste elektrárne v Jaslovských Bohuniciach už bolo schválené Úradom jadrového dozoru. Termíny, kedy by mal byť nový zdroj k dispozícii, sú však zatiaľ nejasné, výstavbu by však podľa nej bolo možné spustiť už koncom aktuálneho volebného obdobia. „Teraz je na ďalších krokoch vlády, aby spravila rozhodnutie, akým spôsobom bude nový reaktor obstaraný, kto bude jeho dodávateľom a kto bude výstavbu nového reaktora financovať,“ uviedla.

Kto elektráreň postaví?

Otázkou tak zostáva, kto by mal výstavbu nového jadrového bloku zastrešovať. Doterajšie prípravy prípadnej novej atómovej elektrárne v Bohuniciach totiž zastrešovala pološtátna firma JESS, v ktorej 51-percentný podiel vlastní štátom vlastnená Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a zvyšných 49 percent je v rukách českej energetickej skupiny ČEZ.

Podľa ministerky Sakovej však chce štát nový blok stavať výhradne vo svojej réžii. „Vláda chce rozhodnutie spraviť tak, aby bol kompletne vo vlastníctve Slovenskej republiky. Mali sme tu skúsenosti z energetickej krízy, ktorá jasne hovorí o tom, že štát má mať tieto strategické podniky a prvky kritickej infraštruktúry vo svojich rukách. A preto ten nový jadrový blok by sme chceli stavať len za 100-percentnej účasti štátu bez akýchkoľvek iných spoločností,“ dodala.

Už teraz je však zrejme jasné, že novú elektráreň, na rozdiel od tých súčasných, nám už nebudú stavať Rusi. „Samozrejme, z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že tá technológia by prišla z Ruskej federácie. Očakávame, že popredné spoločnosti, ktoré sú aktívne v jadrovej energetike, sa budú o to zaujímať,“ tvrdí Saková.

V hre sú tak podľa nej všetky veľké svetové jadrové spoločnosti. Či už francúzsky Framatome, americký Westinghouse ale prípadne aj juhokórejské firmy budujúce jadrové reaktory v Ázii. Rozhodnúť sa má podľa nej v medzinárodnom tendri. „Táto vec je otvorená. Samozrejme, budeme vyhodnocovať výkon, cenu, kvalitu a bezpečnosť nového jadrového bloku,“ doplnila ministerka hospodárstva.

Viac o téme: atómové elektrárne , Atómové elektrárne Bohunice EBO , Denisa Saková , Framatome , jadrová elektráreň , jadrové bloky , Jaslovské Bohunice , Ministerstvo hospodárstva SR MH , Robert Fico , Westinghouse

Súvisiace články

Aktuálne správy