Rezort financií ustupuje: Z dane z cukru vypadlo viacero obľúbených sladených nápojov a prípravkov!

, Redakcia

Ministerstvo financií zmení návrh zákona o novej dani zo sladených nápojov. V rámci pripomienkového konania totiž akceptovalo viacero pripomienok a oproti pôvodnému návrhu zo zdanenia vypustí viacero obľúbených nápojov a prípravkov na výrobu nápojov.

Rezort financií ukončil medzirezortné pripomienkové konanie a tiež vzájomné odborné rokovania so zástupcami výrobcov a predajcov k návrhu nového zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov. Výsledok poteší niektorých spotrebiteľov, keďže z návrhu zákona vypadlo viacero obľúbených nápojov a prípravkov.

„Na základe konštruktívnych návrhov a vzájomnej dohody vyšlo ministerstvo financií SR spotrebiteľom a podnikateľským subjektom v ústrety a návrh zákona zohľadní niekoľko zmien,“ informuje rezort financií.

Novej dani zo sladených nápojov by tak oproti pôvodnému návrhu nemali podliehať sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze. Návrh ministerstva tiež vypúšťa zavedenie dane na koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a sú predávané napríklad v lekárňach. Daň by sa nemala vzťahovať ani na výživové doplnky, ako napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety, či proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami.

Čo sa z návrhu vypúšťa?

  • mliečne nápoje
  • jogurtové nápoje
  • nápoje na rastlinnej báze
  • koncentrované látky, ktoré majú charakter liečiva
  • výživové doplnky (napr. voľnopredajné šumivé vitamínové doplnky)
  • proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami

„Ministerstvo financií už od začiatku legislatívneho procesu deklarovalo, že je otvorené konštruktívnym a odborným diskusiám a upozorňovalo, že v prípade relevantných návrhov je pripravené o nich hovoriť,“ píše rezort financií s tým, že odmieta zneužívanie tejto témy na politické účely a vopred upozorňuje na možné „privlastňovanie si“ výsledku rokovaní niektorými politickými stranami.

Zlepší navrhovaná nová daň z cukru stravovacie návyky Slovákov a ich zdravotný stav?

Na radikálne predraženie proteínových nápojov, ktoré užívajú predovšetkým športovo aktívni ľudia, vplyvom navrhovaného zákona v uplynulých dňoch upozorňovali najmä predstavitelia strany SaS. Návrhu pritom vyčítali, že takýmto spôsobom výrazne poškodí aj spotrebiteľov, ktorí sa o svoje zdravie aktívne starajú.

Zdražie väčšina sladených nápojov

Stále však platí, že novou daňou by mala byť zaťažená veľká väčšina sladených nápojov bez ohľadu na to, či sú sladené cukrom, alebo inými sladidlami. Týkať by sa mala ochutených minerálok, kolových nápojov, džúsov, nealko radlerov s obsahom alkoholu do 0,5 percent, sladených nealko vín, sirupov, instantných nápojov či šumienok a energetických nápojov.

V niektorých prípadoch pritom podľa prepočtov samotného rezortu financií môžu ceny finálnych produktov stúpnuť až o 30 až 40 percent. Týka sa to najmä sirupov, šumienok či instantných kakaových nápojov. Klasické kolové nápoje by mohli zdražiť o zhruba desatinu. Konkrétne prepočty nájdete v našom nedávnom článku na tomto odkaze.

Viac o téme: daň zo sladených nápojov , dane , Ministerstvo financií SR MF , pripomienkové konanie , sladené nápoje

Súvisiace články

Aktuálne správy