Slovnaftu onedlho končí dôležitá výnimka zo sankcií: Budú musieť Česi chodiť tankovať na Slovensko?

, Redakcia

Bratislavská rafinéria Slovnaft dostala výnimku zo sankcií na predaj výrobkov z ruskej ropy do Česka. Tá však onedlho skončí. Slovnaft tak bude musieť minimálne dočasne znížiť výrobu. Ak sa výnimka nepredĺži výsledkom môže byť nedostatok pohonných látok u našich západných susedov ale tiež menej peňazí pre slovenský rozpočet.

Výnimka na vývoz produktov z ruskej ropy do Česka končí rafinérii Slovnaft už 5. decembra tohto roka. Hoci jeho materský koncern MOL sa snaží jej trvanie predĺžiť, zatiaľ nepočuť nič o tom, že sa tak stane. Ukončenie výnimky zo sankcií na ruskú ropu tak zrejme zastihne bratislavskú rafinériu uprostred príprav na spracovanie alternatívnych druhov ropy. Kým nebudú technologické zmeny vo fabrike definitívne realizované, bude tak musieť znížiť výrobu. Kľúčový pre zmeny v rafinérii bude podľa jej hovorcu Antona Molnára rok 2024, vyššie objemy alternatívnej ropy by tak mohla spracúvať až od roku 2025.

Slovenský trh s motorovými palivami by táto zmena nemala nijako zásadne ohroziť. Slovnaft pre domáci trh totiž môže ruskú ropu spracúvať aj naďalej, rovnako produkty z nej môže stále vyvážať aj na Ukrajinu. V domácom prostredí tak bude výsledkom zrejme „iba“ pokles príjmov rafinérie a tak aj nižšie príjmy do štátnej kasy. Oveľa väčší poplach však blížiace sa ukončenie výnimky spôsobuje práve v susednej Českej republike, kde je Slovnaft aj vďaka prepojeniu produktovodom jedným z najvýznamnejších dodávateľov pohonných látok.

Podľa údajov samotnej spoločnosti totiž Slovnaft svojim exportom pokrýva zhruba 15 až 20 percent celkovej spotreby palív u našich západných susedov, pričom v niektorých častiach na geograficky blízkej Morave je to až 50 percent. „V prípade, že ropná výnimka z Európskej únie nepríde, Slovnaft bude vedieť zásobovať slovenský trh v každom prípade, no môže sa stať, že bude vyrábať celkovo menej a bude teda obmedzovať svoje exportné aktivity,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Budú Česi tankovať na Slovensku?

Ako dodáva, Slovnaft a celá skupina MOL sa budú snažiť zásobovanie českého trhu udržať a naďalej sa budú pokúšať presadiť predĺženie výnimky, aby sa problémom so zásobovaním v Česku predišlo. „Urobíme všetko preto, aby čerpacie stanice MOL boli naďalej zásobované, či už zo Slovnaftu alebo z tretích strán,“ tvrdí Molnár. Ak by však výnimka neprešla, problémy na českých čerpačkách nemožno vylúčiť.

Ropný tanker s alternatívnou ropou z Azerbajdžanu pre Slovnaft v ropnom termináli na chorvátskom ostrove Krk v meste Omišalj 18. marca 2023. Foto: TASR

Výsledkom tak môže byť, že kvôli dostupnosti, alebo aj cene, budú musieť českí motoristi najmä z prihraničných oblastí chodiť tankovať na Slovensko. „Uvedomujeme si, že táto situácia môže vyvolať napätie na českých a moravských čerpacích staniciach a to nielen z pohľadu dostupnosti motorovej nafty, ale aj ceny. Samozrejme budeme sa snažiť uspokojiť všetkých českých zákazníkov, ktorí by prišli tankovať na naše čerpačky na Slovensku,“ dodáva hovorca.

Mala by Európska únia predĺžiť Slovnaftu výnimku na vývoz produktov z ruskej ropy do Česka?

Slovnaft aj MOL pritom od zavedenia sankcií opakujú, že na zásadné zmeny v technológii spracovania ropy z tej ruskej na alternatívne typy potrebujú oveľa viac času, ako im poskytuje aktuálne platná výnimka. Bratislavská rafinéria už od decembra minulého roka otestovala viacero typov alternatívnych rôp z Blízkeho východu, kaspického regiónu a Afriky. „Zároveň sme vypracovali plán na úpravu technológií, ktorého významná časť sa bude realizovať v roku 2024,“ tvrdí Molnár.

Rafinéria potrebuje technologické úpravy

Počas testovania sa rafinérii potvrdili aj očakávania, že nákup, preprava aj samotné spracovanie iných typov ropy bude so sebou prinášať problémy. Podľa Molnára tak Slovnaft tento rok narazil na technologický limit spracovania alternatívnej ropy na úrovni 30 percent celkovej produkcie. Bez ďalších technologických úprav, plánovaných najmä v spomínanom roku 2024, tento podiel zvýšiť nevedia. Až po týchto úpravách by bez výnimky zo sankcií dokázali zásobovať Česko aj z alternatívnej ropy v objemoch ako doteraz.

Práve komplexnosť a náročnosť technologických zmien, ktorým Slovnaft pri prechode na alternatívne ropy čelí, sú hlavnými argumentmi materského MOL-u pri žiadostiach o predĺženie výnimky na export výrobkov z ruskej ropy do Česka. „Predĺženie výnimky nevnímame ako krok, ktorý nejakým spôsobom narúša, alebo ide proti duchu prijatých sankcií. Komplikované technické úpravy na alternatívnych prepravných trasách, ako napríklad rozšírenie kapacity ropovodu TAL, či priamo v dotknutých rafinériách nie je možné ani pri najlepšej vôli zrealizovať za jeden rok,“ tvrdí Molnár.

Predĺženie výnimky má teda podľa Slovnaftu skôr zohľadniť realitu. A to najmä v prostredí, keď je verejne známe, že do Európy stále prúdia výrobky z ruskej ropy. Akurát sú spracúvané mimo územia Európskej únie, napríklad v Turecku či Indii. Či sa však MOL-u podarí Európsku úniu presvedčiť o predĺžení výnimky ukážu najbližšie týždne.

Súvisiace články

Aktuálne správy