Zákaz dovozu ukrajinského obilia skončí medzinárodným sporom: Kyjev podal na Slovensko sťažnosť na WTO!

Kyjev podal na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) sťažnosť proti Slovensku, Poľsku a Maďarsku pre ich rozhodnutie pokračovať v embargu na dovoz ukrajinského obilia. S odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinského ministerstva pre ekonomiku a obchod o tom informovala agentúra Reuters.

Embargo trojici stredoeurópskych krajín, ale aj Rumunsku a Bulharsku povolila zaviesť tento rok v máji Európska komisia. Zákaz však skončil minulý piatok.

Bratislava, Budapešť a Varšava sa rozhodli v embargu pokračovať. A to aj napriek tomu, že Európska komisia, ktorá pôvodne s časovo obmedzeným zákazom dovozu ukrajinských plodín do niektorých členských krajín EÚ súhlasila, v piatok rozhodla o ukončení embarga. Krajiny zaviedli zákaz dovozu obilia v snahe ochrániť svojich vlastných poľnohospodárov, ktorí by podľa nich inak museli konkurovať lacným poľnohospodárskym plodinám dovážaným z Ukrajiny.

„Je dôležité ukázať, že toto konanie (Poľska, Slovenska a Maďarska) je z právneho hľadiska nesprávne. A preto zajtra (v pondelok) začneme s právnymi krokmi,“ povedal v nedeľu denníku Politico námestník ukrajinského ministra pre ekonomiku a obchod Taras Kačka. Dodal, že Kyjev sa tiež chystá zaviesť odvetné opatrenia ohľadom dovozu ovocia a zeleniny z Poľska.

Porušenie asociačnej dohody?

Už skôr označil Kyjev rozhodnutie pokračovať v embargu za nezákonné. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko vo štvrtok uviedol, že embargo porušuje podmienky asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou. Navyše podľa neho popiera princíp jednotného trhu EÚ.

Nikolenko okrem toho vyhlásil, že ukrajinský dovoz stredoeurópskych poľnohospodárov v skutočnosti neohrozuje a že embargo nahráva Rusku, ktoré pokračuje v invázii na Ukrajinu a je tiež významným vývozcom obilia.

Kyjev okrem toho obvinil poľskú vládu v súvislosti s jej rozhodnutím pokračovať v embargu z populizmu. Poľsko sa nachádza uprostred kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 15. októbra. Poľnohospodári patria medzi častých voličov vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) premiéra Mateusza Morawieckého. Varšava svoj zámer pokračovať v zákaze dovozu ukrajinského obilia oznámila minulý týždeň ako prvá.

Viac o téme: agro, dovoz, embargo, Európska únia EÚ, Maďarsko, obilie, poľnohospodárstvo, Poľsko, Slovensko, sťažnosť, Svetová obchodná organizácia WTO, Ukrajina, zákaz dovozu

Súvisiace články

Aktuálne správy