Revolúcia v nabíjaní? V USA sa spustila výroba nového typu batérií!

Batérie sú nevyhnutné nielen pre elektromobily, ale napríklad aj pre dátové centrá. Aby sa nezaťažovalo životné prostredie až príliš, v USA sa spustila nová alternatívna výroba.

Lítiové batérie patria v súčasnosti k často používaným, no ťažba lítia výrazne škodí našej Zemi. Aj preto prišla spoločnosť Natron Energy s revolučnou novinkou – výrobou sodíkových batérií bez použitia lítia. Informuje o tom portál New Atlas s odvolaním sa na Business Wire.

Spoločnosť Natron Energy je priekopníkom v oblasti sodíkových batérií. O ich sériovej výrobe sa hovorilo ešte v roku 2023, no na jej spustenie sme si museli počkať až doteraz. Stalo sa tak v americkom meste Holland v štáte Michigan. Ide o vôbec prvú komerčnú výrobu sodíkovo-iónových batérií v USA.

Prečo sú sodíkové batérie lepšie?

Rýchlonabíjacie sodíkové batérie bez lítia majú mať dlhšiu životnosť a sú zaujímavou alternatívou v oblasti skladovania energie. Majú byť spoľahlivejšie, lacnejšie a aj bezpečnejšie ako lítiové batérie. Majú priniesť až 10-krát rýchlejší cyklus nabíjania v porovnaní s lítiovými batériami a životnosť viac ako 50-tisíc cyklov.

„Náš nový závod výrazne urýchli rast spoločnosti Natron a umožní jej stať sa lídrom ďalšej revolúcie v oblasti batérií. Keďže svet napreduje smerom k budúcnosti poháňanej čistou, obnoviteľnou energiou, pokračujúce inovácie v sektore skladovania energie zostávajú absolútnou nevyhnutnosťou,“ povedal Wendell Brooks, jeden z výkonných riaditeľov spoločnosti Natron Energy.


Sodík sa na Zemi vyskytuje o 500 až 1 000-krát viac ako lítium a na jeho získavanie sa nevyžaduje rovnaký typ ťažby, ktorá by zaťažovala planétu. Aj z toho dôvodu má ísť o udržateľnú a ekologickejšiu alternatívu.

Spoločnosť Natron Energy tvrdí, že jej sodíkové batérie sa vyrábajú výlučne z bežne dostupných surovín, medzi ktoré patrí aj hliník, železo a mangán. Tieto materiály sa navyše dajú zohnať od domáceho dodávateľského reťazca v USA bez geopolitického narušenia. To isté sa nedá povedať o bežných lítiovo-iónových materiáloch, ako sú kobalt a nikel.

Prinesú sodíkové batérie revolúciu do batériového biznisu?

Sodíkovo-iónové batérie majú mať najmä stacionárne použitie, ako sú dátové centrá, čím by mohli prispieť k urýchleniu rozvoja umelej inteligencie. Elon Musk totiž nedávno hovoril o tom, že spomalenie vývoja môže spôsobiť nedostatočná dodávka množstva elektrickej energie. Okrem toho môžu slúžiť ako záložné úložiská nabíjačiek elektrických vozidiel.

Plány spoločnosti hovoria o výrobe 600 megawattov ročne pri plnom nasadení. Prvé dodávky plánuje začať v júni a v budúcnosti sa chce firma rozšíriť aj na ďalšie trhy s priemyselnou energiou. Okrem elektrických vozidiel sa chce zamerať aj na telekomunikácie.

Viac o téme: batérie , čistá energia , lítium , nabíjanie , Natron Energy , sodíkové batérie

Súvisiace články

Aktuálne správy