Praha: Robotníci začali inštalovať prvú z Černého plastík na obchodný dom Máj

V Prahe začali robotníci v sobotu na Národnej triede s inštaláciou prvej z dvoch pohyblivých plastík na fasádu opraveného obchodného domu Máj. Autorom niekoľkometrových motýľov, ktorých trupy sú napodobeninami stíhačiek spitfire, je výtvarník David Černý. Kvôli inštalácii fialovo-tyrkysového diela je uzavretá časť Národnej triedy a na mieste sú žeriavy a ďalšia technika. Kedy ho vyzdvihnú na fasádu, nie je jasné, prácu podľa oslovených robotníkov komplikuje vietor. Plastiky majú byť poctou československým letcom bojujúcim v druhej svetovej vojne. Niektorí odborníci alebo združenie Klub za starú Prahu s umiestnením nesúhlasia, ide podľa nich o gýč. Investorom je developerská firma Amadeus Real.

Okrídlené lietadlo mali robotníci dopoludnia zatiaľ postavené naprieč cestou na Národnej triede. Dielo od svojej špičky až k takzvanému chvostu zaberá celú komunikáciu. Na križovatke so Spálenou ulicou a pred predajňou elektroniky stoja dva obrie žeriavy a medzi nimi je ďalšia technika. Plastika je fialovo-tyrkysová, krídla nemajú jednotnú celkovú plochu, ale sú „deravé“.

Na budove majú byť umiestnené dve diela, jedno práve na fasáde na Národnej triede a druhé potom v časti do Spálenej ulice. V nej mali robotníci zatiaľ pripravené háky, na ktoré dielo zavesia. Navyše koľaje na Spálenej ulici opravujú zamestnanci Dopravného podniku hl. m. Prahy (DPP).

Podľa odborníkov návrh vykazuje známky typického gýča

Proti umiestneniu motýľov v uplynulých týždňoch vystúpili niektorí odborníci. Klub Za starú Prahu uviedol, že návrh vykazuje známky typického gýča a jeho prvoplánovo ľúbivý motív má fascinovať a zároveň emotívnou pripomienkou pamiatky československých letcov vyvolať dojatie. „Túto ideu však chápeme ako úplne účelovú obranu pred kritikou či nepriazeň schvaľovacích miest,“ stojí vo vyhlásení klubu. V diskusii o diele v Českej televízii sa Černý pohádal s kurátorkou Galérie hlavného mesta Prahy Máriou Foltýnovou.

Obchodný dom na rohu Spálenej a Národnej vznikol na mieste novogotického Šlikovho paláca podľa návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniša z libereckého ateliéru SIAL, ktorý v roku 1968 založil autor ještědského vysielača Karel Hubáček. Máj sa zákazníkom otvoril 21. apríla 1975. V roku 2006 vyhlásilo ministerstvo kultúry dom kultúrnou pamiatkou. Od mája 2022 sa dom rekonštruuje, celkové náklady na opravy odhadol developer pred rokom na štyri miliardy korún (zhruba 160 miliónov eur). Zákazníkom by sa mal opäť otvoriť v pondelok 24. júna.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , obchodné domy , Praha , rekonštrukcia

Súvisiace články

Aktuálne správy