Seniorom už čoskoro vyplatia zvýšené rodičovské dôchodky: V priemere dostanú cez 300 eur!

, TASR/red

Rodičovský dôchodok bude štát vyplácať vyše 900-tisíc seniorom už budúci mesiac. Jeho výška bude závisieť od výšky zárobku detí. Celkovo na vyplatenie rodičovských dôchodkov pritom Sociálna poisťovňa vynaloží stovky miliónov eur.

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa (SP) na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Výška rodičovského dôchodku podľa Sociálnej poisťovne závisí od toho, koľko dieťa zarábalo v roku 2022 a či platilo sociálne odvody. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je nárast o 1,70 eura oproti minulému roku 2023. Priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur.

Vydrží rodičovský dôchodok v platnosti aj v nasledujúcich rokoch?

Poisťovňa spresnila, že finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Patrí tiež bývalým policajtom a vojakom, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, avšak musia mať tiež splnenú podmienku dôchodkového veku.

Iba ak detí pracujú na Slovensku

Rodičovský príspevok by mali podľa Sociálnej poisťovne dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa muselo v roku 2022 pracovať a odvádzať sociálne odvody na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

Sociálna poisťovňa vo svojich doplňovacích materiáloch na webovej stránke uviedla, že deti môžu aj odmietnuť prispieť svojim rodičom na rodičovský dôchodok. Podať však musia vyhlásenie do 31. augusta 2024. Ak tak neurobia, rodičovský príspevok tak bude vyplácaný počas najmenej piatich rokov.

Vydrží rodičovský dôchodok v budúcnosti?

Budúcnosť rodičovského dôchodku nateraz zostáva otázna. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš totiž avizuje snahu nahradiť aktuálny rodičovský dôchodok započítaním rokov výchovy dieťaťa (roky strávené na materskej dovolenke) do výpočtu dôchodku. Na presadenie tohto návrhu by však v parlamente potreboval aj podporu opozície, keďže by musel byť zmenený ústavný zákon.

Na to, čo si o potencionálnych zmenách v rodičovskom dôchodku myslia Slováci, sme sa nedávno pýtali aj v prieskume, ktorý v marci pre web oPeniazoch.sk vypracovala spoločnosť ResSolution Group. Zrušenie rodičovského dôchodku a jeho nahradenie započítaním rokov výchovy dieťaťa do výpočtu dôchodku je zdá sa vnímané pomerne pozitívne.

Až 17,8 percenta z celkového počtu 509 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov by túto zmenu určite prijalo a 24,6 percenta opýtaných označilo odpoveď skôr áno. Naopak, mierne odmietavý postoj zaujalo 14,5 percenta dopytovaných osôb a za zrušenie rodičovského dôchodku a jeho nahradenie by určite nebolo 12,3 percenta respondentov. Viac ako 30 percent opýtaných sa k téme nevedelo vyjadriť. Viac o tejto téme nájdete v článku na tomto odkaze.

Viac o téme: dôchodky , Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR , prieskum , ResSOLUTION Group , rodičovské dôchodky , seniori , Slovensko , Sociálna poisťovňa SP

Súvisiace články

Aktuálne správy