Ako vyzerá najkrajšia bankovka na svete? Toto je víťaz za minulý rok! (foto)

, Redakcia

Medzinárodná spoločnosť pre bankovky opäť vybrala najkrajšiu bankovku. A to za rok 2023.

Ocenenie bankovka roka je iniciatívou na ocenenie výnimočnej bankovky vydanej v danom roku. Nominovať bankovku môžu členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky. Bankovky, ktoré chcú získať toto ocenenie, musia byť vydané pre verejnosť prvýkrát v roku udeľovania a jednou z podmienok je aj to, že musia byť vo všeobecnom obehu.

Nominácie na ocenenie sú prijímané do 31. januára nasledujúceho roka. Po uzavretí nominácií o víťazovi rozhoduje hlasovanie členov Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky. Dôležité sú pritom kritéria ako napríklad umelecká hodnota, dizajn, použité farby, kontrast, vyváženosť a bezpečnostné prvky každej nominácie.

Za rok 2023 bolo na ocenenie bankovka roka nominovaných 15 bankoviek. Pozrieť si ich môžete v našej galérii.

O ocenenie zabojovali bankovky zo Spojených arabských emirátov, Argentíny, Kirgizska, Južnej Afriky, Jamajky, Pakistanu, Mauritánie, Jordánska, Štátov východného Karibiku a zo štátu Samoa. Rovnako mali svoje zastúpenie aj Šalamúnove ostrovy, Peru, Egypt, Kazachstan a ostrov Tonga.

Víťaz obstál v silnej konkurencii

Ocenenie bankovka roka 2023 získala Východokaribská centrálna banka, a to za bankovku v hodnote 2 doláre. Obstála tak najlepšie v konkurencii s takmer stovkou nových bankoviek, ktoré boli vydané na celom svete v minulom roku.

„Oscarová bankovka centrálnej banky Východného Karibiku“ má prezentovať nádej na novú, sebavedomú a vzrušujúcu budúcnosť s farebným, oku lahodiacim dizajnom, ktorý kombinuje šport s environmentálnym motívom, uviedla Medzinárodná spoločnosť pre bankovky.

Na prednej strane tejto jasnej viacfarebnej žltej, červenej, modrej a fialovej bankovky je miestna kriketová hviezda Sir Issac Vivian Alexander „Viv“ Richards, tiež známy ako „The Master Blaster“, ako aj logo banky pri príležitosti 40. výročia, korytnačky a ryby.

Foto: IBNS

Zadná strana vertikálne navrhnutej bankovky kombinuje ryby, koraly, korytnačky a mapu ostrovov v kontrastnej jasne modrej. Centrálna banka zvolila tento dizajn ako symbol nádeje, že inšpiruje ľudí z Východokaribskej menovej únie, ako aj všetkých mladých ľudí a ľudí na celom svete.

Viac o téme: bankovka roka , bankovky , Medzinárodná spoločnosť pre bankovky IBNS

Súvisiace články

Aktuálne správy