Ruské zlaté vajce poriadne krváca: Gazprom skončil vlani v gigantickej strate!

, TASR/red

Ruský plynárenský koncern Gazprom oznámil za minulý rok prepad do straty takmer 630 miliárd rubľov, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku vykázal zisk v hodnote vyše bilióna rubľov. Spoločnosť doplatila na pokles predaja zemného plynu do Európy, ktorá bola jeho kľúčovým trhom, o viac než polovicu. Informuje správa agentúry Reuters.

Gazprom vo štvrtok uviedol, že za rok 2023 zaznamenal stratu 629 miliárd rubľov, čo v prepočte znamená 6,9 miliardy amerických dolárov. Na porovnanie, v roku 2022 vykázala firma čistý zisk 1,2 bilióna rubľov. Ruské „zlaté vajce“ sa tak do straty prepadlo prvýkrát po vyše 20 rokoch. Naposledy totiž skončil Gazprom v mínuse v roku 1999, avšak vtedy bola strata 8-krát menšia na úrovní iba 79 miliárd rubľov.

Výsledky sú tak podstatne horšie, než očakávali analytici. Tí podľa údajov ruskej agentúry Interfax počítali iba s poklesom zisku na 447 miliárd rubľov. Ruský export plynu do Európy, ktorá bola kedysi hlavným exportným trhom pre ruský plyn, klesol podľa výpočtov agentúry Reuters v minulom roku o 55,6 % na 28,3 miliardy kubických metrov. To je najmenej od druhej polovice 70-tych rokov minulého storočia. Dôvodom je invázia Ruska na Ukrajinu v roku 2022, v dôsledku čoho začali európske krajiny postupne ustupovať od dovozu ruských energií.

Celkové tržby Gazpromu dosiahli vlani 8,5 bilióna rubľov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje pokles o vyše 27 %, keď v roku 2022 zaznamenal Gazprom tržby na úrovni 11,7 bilióna rubľov.

Straty päť štvrťrokov v rade

Ako pripomína web moscowtimes.ru, na prevádzkovej úrovni je tak ruský plynárenský monopol nerentabilný už päť štvrťrokov v rade. Celkovo pritom Gazprom vlani vyviezol iba 69 miliárd metrov kubických plynu, čo je najmenej od roku 1985.

Spoločnosti tak v minulom roku výraznejšie nepomohol kompenzovať európske výpadky ani export do Číny, kam smerovalo 23 miliárd kubíkov plynu cez plynovod Sila Sibíri. Tento rok ruská strana očakáva nárast vývozu do Číny na 28 miliárd metrov kubických, čo však vykompenzuje iba pätinu doterajších dodávok do Európskej únie.

Budú sa problémy Gazpromu v nasledujúcom období prehlbovať?

Navyše, nádeje Ruska, ktoré vkladá do rozšírenia plynovodných kapacít smerom na čínsky trh až na 100 miliárd kubíkov ročne, zostávajú stále bez odozvy. Ako sme písali v našom článku, čínska strana nejaví záujem do plynovodu Sila Sibíri 2 investovať ani jüan a naopak aj v prípade realizácie projektu požaduje od Ruska výrazne zľavy za plyn.

Pesimistické vyhliadky

Vyhliadky Gazpromu tak nie sú príliš optimistické ani na nasledujúce obdobie. Do budúceho roku by podľa moscowtimes.ru mohol čeliť ďalším stratám v sume bilión rubľov v dôsledku poklesu príjmov či zvýšeného daňového zaťaženia.

V snahe zlepšiť výsledky spoločnosti pritom ruské úrady siahajú po prudkom zvyšovaní taríf na plyn spotrebovaný na domácom trhu. Už od júla 2024 sa majú ceny plynu pre Rusov zvýšiť o viac ako 11 percent a o rok majú ísť nahor o ďalších vyše 8 percent. Kumulatívne tak ceny plynu pre obyvateľov Ruska za dva roky stúpnu o 20 percent a od začiatku vojny na Ukrajine o 34 percent.

Viac o téme: americký dolár USD , Európa , Gazprom , plyn , prepad , Sila Sibíri , Sila Sibíri 2 , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy