Tankovanie je opäť o čosi lacnejšie: Porovnanie cien palív so susedmi prekvapí!

, Redakcia

Tradičné pohonné látky na čerpacích staniciach na Slovensku v uplynulom týždni opäť výraznejšie zlacňovali. Naftu už nikde v susedných krajinách únie lacnejšie nekúpite.

Ceny benzínov zaznamenali v prvej polovici mája viditeľné poklesy. Rovnako aj nafta, ktorej cena klesla na štvormesačné minimum. V porovnaní s minulým rokom však boli pohonné látky stále v priemere drahšie o viac ako 7 percent, informuje Štatistický úrad SR.

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov počas uplynulého 19. tohtoročného týždňa roku 2024 výrazne zlacneli a dosiahli najnižšie hodnoty za posledných 8 týždňov, teda od polovice marca. Pokles ceny zaznamenala aj nafta, ktorú motoristi nakupovali najvýhodnejšie za posledných 16 týždňov, teda od polovice januára.

Cena drahšieho benzínu natural 98 počas 19. týždňa dosiahla 1,846 eura za liter, čo bolo o 3 centy menej ako v predchádzajúcom týždni. Klesla aj cena benzínu natural 95, ktorý sa predával za 1,631 eura a medzitýždenne tak zlacnel o takmer 3 centy za liter. Nižšia bola aj cena nafty, liter sa predával za 1,516 eura, čo predstavovalo pokles o 2,5 centa.

Oproti vlaňajšku stále tankujeme drahšie

Medziročne však napriek poklesu v posledných týždňoch zostávajú tradičné palivá na slovenských pumpách relatívne výrazne drahšie, ako pred rokom. Cena benzínu natural 98 sa podľa údajov štatistikov zvýšila až o 7,5 percenta a 95 oktánový benzín natural bol medziročne drahší o 7 percent. Podobne bola na tom aj nafta, ktorej cena bola v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšia vyššia až o 7,3 percenta.

Mierne poklesy Štatistický úrad SR zaznamenal v uplynulom týždni aj pri alternatívnych plynových palivách. Skvapalnený ropný plyn LPG sa v sledovanom období predával za 0,695 eura za liter a mierne zlacnej aj skvapalnený zemný plyn, ktorý sa predával za 1,529 eura za kilogram. Cena stlačeného zemného plynu CNG sa nezmenila a zostala na úrovni 1,601 eura za kilogram.

Čo sa týka ďalších alternatívnych motorových palív a pohonov, ktoré štatistici od začiatku tohto roka monitorujú, zaznamenali v uplynulom týždni pokles ceny bioLNG o 41 centov na 2,057 eura za kilogram. Ceny ostatných alternatívnych pohonných látok ostali nezmenené. Vodík sa predával za 21,60 eur za kilogram a elektrická energia, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).

Naftu za hranicami už lacnejšie nekúpite

V porovnaní s okolitými krajinami máme pritom stále jeden z najdrahších benzínov, naftu však už u žiadnych susedov v rámci Európskej únie lacnejšie nenatankujete. Podľa údajov Európskej komisie bola v uplynulom týždni drahší už aj v Českej republike a to o zhruba 2 centy na liter. Ešte drahšie sa nafta predávala v Poľsku, Maďarsku a najdrahšia bola v Rakúsku.

Očakávate pred letom ďalší pokles cien benzínu a nafty?

Benzín bol naopak z okolitých krajín drahší iba v Rakúsku. Vôbec najlacnejšie si mohli motoristi 95 oktánový benzín zo susedných krajín únie natankovať v Poľsku s cenou až o vyše 7 centov na liter nižšou, ako u nás. V Maďarsku bol lacnejší o 6 centov a v Česku o 3 centy na liter. V Rakúsku bol benzín mierne drahší o 2 centy na liter.

Čo očakávať v ďalších dňoch?

Pokles cien palív na slovenských pumpách prišiel po znížení globálnych cien ropy. Tie totiž týždeň predtým klesli o viac ako 7 percent. V sledovanom týždni sa však už stabilizovali a tento týždeň sú už ceny ropy mierne vyššie. "Dôvodom je zvýšená aktivita ropných rafinérií v USA, ktoré čerpajú zo zásob viac ropy ako sa čakalo. Napriek tomu dopyt po rope stále nie je dostatočne silný, aby presvedčil aj obchodníkov a ceny ropy tak ostávajú v klesajúcom trende," uvádza analytik investičnej platformy XTB Marek Nemky.

Trend sa však podľa neho môže otočiť s júnovým zasadnutím kartelu OPEC+, ktorý môže predĺžiť stanovené reštrikčné kvóty na produkciu, ktoré sú účinné od začiatku tohto roka. "Predĺženie kvót môže byť nielen na ďalší kvartál, ale na celý tento rok, čo by mohlo spôsobiť obrat trendu na cenách ropy," dodal Nemky s tým, že ceny ropy sú tak na tentokrát mierne stabilizované a čakajú na ďalší impulz fundamentov.

Veľkoobchodné ceny palív na burze v Rotterdame, ktoré sú pre cenovky na našich pumpách kľúčové, pritom v uplynulých dňoch kopírovali vývoj cien ropy. Podľa Nemkyho by ešte mohli mierne klesnúť, výraznejší prepad však nečaká. Na trhu totiž pretrvávajú rôzne riziká a blíži sa aj motoristická sezóna, ktorá môže kedykoľvek otočiť ceny smerom nahor. "Zatiaľ významnejšie správy o obnove dopytu však neprichádzajú a tak predpokladám ceny pohonných hmôt na stabilných úrovniach," dodal analytik XTB.

Komplexný aktualizovaný prehľad cien pohonných látok v Európe, vrátane porovnaní a máp, nájdete na tomto odkaze.

Viac o téme: benzín , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , skvapalnený ropný plyn LPG , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy