Vláda rozhodla o ďalších miliónoch do elektromobility: Tieto tri firmy dostanú veľké investičné stimuly!

, TASR/red

Vládny kabinet Roberta Fica vo štvrtok rozhodol o podpore troch veľkých investičných projektov. Všetky sa týkajú produkcie pre automobilový priemysel, konkrétne pre výrobu elektromobilov. Ministri pritom súhlasili s investičnými stimulmi v objeme miliónov eur.

Aké projekty sa vláda rozhodla podporiť investičnými stimulmi? Nižšie nájdete ich prehľad:

1. Číňania vo veľkom investujú pri Trnave

Spoločnosť Meta System Slovakia plánuje investovať do nového závodu na palubné nabíjačky pre elektromobily v Trnave viac ako 126 miliónov eur. Na tento zámer získa štátny investičný stimul 9,25 milióna eur. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

„Cieľom investičného zámeru prijímateľa je zriadenie novej prevádzkarne priemyselnej výroby, ktorá bude vyrábať palubné nabíjačky pre elektromobily. Investícia bude zahŕňať náklady na prestavbu prenajatých budov pre potreby výrobnej činnosti prijímateľa, obstaranie nových technológií vrátane technológie spĺňajúcej koncepciu Priemysel 4.0 a náklady na prenájom budov,“ priblížilo v schválenom návrhu Ministerstvo hospodárstva SR.

Rezort uviedol, že firma plánuje vynaložiť v rokoch 2023 až 2028 minimálne 126,155 milióna eur ako oprávnené investičné náklady na dlhodobý hmotný majetok vo forme budov, strojov, prístrojov a zariadení, ako aj na nájom budov. V priamej súvislosti s investíciou plánuje do konca roka 2029 vytvoriť 494 nových pracovných miest.

Spoločnosť pôvodne požiadala o poskytnutie investičnej pomoci v celkovej sume 22,5 milióna eur, a to vo forme dotácie na dlhodobý majetok a úľavy na dani z príjmov. Ministerstvo hospodárstva jej po posúdení žiadosti navrhlo stimul v celkovej hodnote 9,25 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmov, s čím firma súhlasila.

Prijímateľ je súčasťou skupiny Deren Electronic so sídlom v Číne. Materská spoločnosť Shenzhen Deren Electronic bola založená v roku 1992 a zameriava sa najmä na trh s konektormi, komponentmi pre domáce spotrebiče, spotrebnú a automobilovú elektroniku a telematické technológie. Od roku 2006 je kótovaná na burze v Šen-čene. V Číne sa nachádza celkovo 26 závodov skupiny. Vo svete má sedem pobočiek, napríklad v Spojených štátoch amerických, Taliansku a Luxembursku.

2. Pri Žiline vznikne aj technologické centrum

Kórejská spoločnosť Wia Slovakia plánuje v Dolnom Hričove pri Žiline zriadenie prevádzky na výrobu hnacích hriadeľov pre elektromobily. Súčasťou projektu má byť aj technologické centrum na vývoj ďalších prototypov hnacích hriadeľov. Firma dostane na tento projekt štátnu investičnú pomoc 6,36 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Firma, ktorá je dcérskou spoločnosťou kórejskej Hyundai Wia Corporation, plánuje vynaložiť na dlhodobý hmotný majetok vo forme strojov, prístrojov a zariadení, na dlhodobý nehmotný majetok vo forme licencií a na nájom budov 58,23 milióna eur. Investícia má do roku 2029 priniesť 231 nových pracovných miest.

Súhlasíte s tým, aby štát podporoval podobné investičné projekty investičnými stimulmi?

Materská spoločnosť Hyundai Wia Corporation je výrobcom automobilových súčiastok a strojových zariadení. V oblasti automobilových súčiastok sa zameriava na výrobu a vývoj motorov, modulov, systémov pohonu všetkých kolies či hnacích hriadeľov. Jej najväčšími akcionármi boli koncom roka 2021 Hyundai Motor Company s 25,35 % a spoločnosť KIA Corporation s 13,44 % akcií. Viac ako 56 % akcií bolo voľne obchodovateľných.

Wia Slovakia vznikla v apríli 2023 a je prvou právnickou osobou skupiny Hyundai Wia Corporation, ktorá bude prevádzkovať výrobný závod skupiny v EÚ.

3. Do tretice opäť pri Trnave

Výrobca automobilových komponentov ZF Slovakia plánuje v trnavskom závode diverzifikovať výrobu a spustiť produkciu 400- a 800-voltových elektromotorov. Spoločnosť zároveň plánuje aj rozšírenie existujúceho technologického centra. Na projekt za viac ako 132 miliónov eur dostane firma štátny investičný stimul vo výške 11,25 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Vyplýva to z návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý v štvrtok schválila vláda.

„Predmetom investičného zámeru prijímateľa je zásadná zmena výrobného procesu existujúcej prevádzkarne priemyselnej výroby a čiastočná diverzifikácia výroby, ktorá umožní výrobu elektromotorov,“ uviedlo MH v materiáli. Podmienkou na poskytnutie investičnej pomoci je podľa rezortu zachovanie minuloročného priemerného počtu 1331 pracovných miest.

Spoločnosť plánuje vyrábať elektrické motory fungujúce na princípe vlásenky, ktorý je založený na pevných a plochých medených tyčiach uložených do statora v tvare U. Tento typ elektromotora znižuje potrebný inštalačný priestor a zároveň prinesie úsporu spotrebovaného materiálu. Nová technológia tiež umožňuje lepšie chladenie a zároveň zvýšenie výkonu motora.

ZF patrí medzi najväčších zamestnávateľov a dodávateľov v automobilovom priemysle na Slovensku. Skupina je na Slovensku zastúpená spoločnosťami ZF Slovakia a ZF Active Safety Slovakia. V roku 2022 zamestnávala približne 3500 zamestnancov v Detve, Komárne, Leviciach, Šahách a v Trnave.

Firma už v minulosti dostala od štátu investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov v celkovej hodnote 11,53 milióna eur na vznik 1568 nových pracovných miest. Investičnou pomocou podporili i spoločnosť ZF Active Safety Slovakia, ktorá je súčasťou rovnakej skupiny, a to vo výške 8,49 milióna eur, taktiež vo forme úľavy na dani z príjmov.

Viac o téme: investičná pomoc , investičný stimul , Meta System Slovakia , Ministerstvo hospodárstva SR MH , vláda SR , Wia Slovakia , ZF Slovakia

Súvisiace články

Aktuálne správy