Na Slovensku vyrastie ďalšia atómka, avizuje Fico: Premiér prezradil, kde má stáť! (video)

, TASR/red

Počet atómových blokov by sa mal na Slovensku rozšíriť. Premiér Robert Fico avizuje, že nová elektráreň by mala vyrásť na západe Slovenska. Podrobnosti podľa vlastných slov prezradí už čoskoro.

Vláda chce v krátkom čase oznámiť výstavbu nového atómového bloku v Jaslovských Bohuniciach. Uviedol to vo štvrtok vo svojom príhovore pri príležitosti 20-teho výročia vstupu Slovenska do Európskej únie na pôde rezortu zahraničných vecí premiér Robert Fico (Smer-SD).

Ako tvrdí, Európska únia je momentálne v situácii, kedy všetci otvorene hovoria, že nie sme schopní dosiahnuť ambiciózne energetické a klimatické ciele bez výstavby ďalších atómových elektrární. „A preto oznamujem veľmi jasne, že ambíciou mojej vlády je oznámiť vo veľmi krátkom čase výstavbu nového atómového bloku v Jaslovských Bohuniciach s výkonom 1100-1200 megawattov. Pretože si uvedomujeme, že bez takéhoto ďalšieho nového jadrového bloku nie sme schopní sa posúvať ďalej,“ Vyhlásil Fico.

Súhlasili by ste s výstavbou nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach?

Premiér Robert Fico záujem jeho vlády o vybudovanie nového jadrového zdroja prezentuje opakovanie. Podobne sa vyjadril aj po nástupe jeho súčasného kabinetu v novembri minulého roka, kedy rovnako avizoval záujem rozvíjať myšlienku novej atómovej elektrárne na mieste odstavovaných blokov v Jaslovských Bohuniciach.

Nejde pritom o úplne nový projekt. Zámer nových jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach rozpracúva už roky pološtátna slovenská firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), v ktorej vlastní 49 percent akcií česká elektrárenská skupina ČEZ. JESS vznikla v roku 2009 a pôvodne sa počítalo s tým, že výstavba nového jadrového zdroja sa začne v roku 2014.

Elektráreň by mala byť umiestnená v lokalite Jaslovské Bohunice, kde najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), prevádzkuje vlastnú jadrovú elektráreň. V rokoch 2006 a 2008 tam Slovensko pre záväzky voči EÚ odstavilo dva bloky staršej atómovej elektrárne V1.

Hlavný podiel na výrobe elektrickej energie majú na Slovensku jadrové elektrárne. Ich význam pre slovenskú energetiku ešte stúpol po vlaňajšom spustení tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, kde SE pracujú tiež na dokončení štvrtého bloku.

Viac o téme: atómové elektrárne , jadrová elektráreň , Jaslovské Bohunice , Robert Fico

Súvisiace články

Aktuálne správy