Zlato trhá rekordy: Investori čakajú na kroky americkej centrálnej banky!

, ČTK/red

Cena zlata je na rekorde, v pondelok skoro ráno sa dostala tesne pod 2450 dolárov za trójsku uncu.

Trh očakáva, že americká centrálna banka (Fed) je pripravená čoskoro znížiť základné úrokové sadzby, keďže inflácia v Spojených štátoch ďalej poľavuje, uviedla agentúra Reuters.

Krátko po 9:00 SELČ sa zlato na okamžité dodanie predávalo okolo úrovne 2441 USD, a oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu tak jeho cena vykazovala nárast o 1,1 percenta. Skoro ráno sa dostala až na 2449,89 dolárov. Prudko sa zvyšuje aj cena striebra, ktorá vzrástla 0,9 percenta na 31,79 USD za trójsku uncu, ráno sa dostala až nad 31,50 USD. Striebro je teraz najdrahšie od konca roka 2012.

Údaje z minulého týždňa ukázali, že inflácia v USA ďalej poľavuje, za apríl klesla o desatinu bodu na 3,4 percenta. Obchodníci teraz uvádzajú 65-percentnú pravdepodobnosť, že Fed pristúpi k zníženiu sadzieb do septembra, zatiaľ čo donedávna mesiac september spomínali skôr ako prvú príležitosť k zníženiu sadzieb.

Čaká sa na ďalšie údaje

Základný úrok je teraz v USA v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum za 23 rokov. Fed v stredu zverejní zápisnicu zo svojho minulého zasadnutia a investori sa z neho budú snažiť získať lepšiu predstavu o tom, kedy môžu v USA zníženie sadzieb očakávať.

Cena najbližšieho termínového kontraktu na zlato vykazovala rast o 1,3 percenta na 2451 USD za uncu. Dolár sa pohyboval bez väčších zmien okolo 104,43 bodu.

Analytik finančných trhov XTB Marek Nemky pripomína, že zlato za posledný týždeň vzrástlo o viac ako 4 percentá. Rast ceny pritom prichádza po mierne pozitívnejších inflačných dátach v Spojených štátoch, ktoré by mohli naznačiť, že sa inflácia dostáva pod kontrolu a centrálna banka by mohla začať znižovať úrokové sadzby. „To znamená, že zlato sa stáva mierne atraktívnejšie, keďže jeho konkurent, americké štátne dlhopisy, budú niesť nižší výnos. Časť investorov sa tak mohla presunúť práve z dlhopisových investícií do zlata,“ približuje Nemky.

Trhom hýbe aj veľký konzument zlata

Rast taktiež prichádza po tom, ako Čína ohlásila, že začne významne podporovať sektor nehnuteľností, ktorý je u nich už dlhodobejším problémom. Medzi nové formy podpory patrí zníženie požiadaviek na poskytovanie hypoték a ohlásenie, že lokálne vlády začnú nakupovať zopár bytov, aby znížili ponuku bytov na predaj, ktorá sa len za posledný rok navýšila o 24 percent. Tieto krok prichádzajú podľa analytika taktiež potom, čo čínska vláda ohlásila, že emituje dlhodobé dlhopisy s maturitou 20 a 50 rokov, vo výške 1 bilióna jüanov, ktorých emisia sa začala práve v piatok.

„Cieľom tejto emisie je taktiež podpora sektoru nehnuteľností nákupom nepredaných nehnuteľností ale taktiež aj podpora sektora polovodičov alebo vysoko technologickej výroby. Kroky vlády tak naznačujú ochotu podporovať sektor, ktorý tvorí takmer pätinu celkového HDP, čo môže pomôcť oživiť čínsku ekonomiku. Keďže Čína je veľkým konzumentom priemyselných kovov, ale aj zlata, tak tieto kroky pomohli zlatu vyšplhať sa na nové maximá,“ uzatvára Marek Nemky.

Viac o téme: Americká centrálna banka (Fed) , investovanie , komodity , Marek Nemky , striebro , XTB , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy