Zomrel známy slovenský podnikateľ odsúdený za tunelovanie nebankoviek

Jozef Majský bol odsúdený slovenskými súdmi za tunelovanie nebankových spoločností. Svoj trest si odpykával v Českej republike, pokiaľ nebol podmienečne prepustený.

Známy slovenský podnikateľ Jozef Majský zomrel vo veku 78 rokov, oznámili v nedeľu slovenské médiá s odvolaním sa na jeho syna. Pripomenuli, že svojho času bol vo svojej vlasti odsúdený za tunelovanie nebankových spoločností. Majského si na začiatku tisícročia patrila česká automobilka Liaz v Mníchove Hradišti a sám Majský si v českom väzení odpykával trest uložený na Slovensku, kým bol podmienečne prepustený.

„Bol som tam ako v domove dôchodcov. Idete si von zakúriť, na izbe ste dvaja. Televízor, všetko,“ opísal pobyt v českom väzení Majský podľa denníka Sme. Denník v novembri 2022 pripomenul, že podnikateľov prípad patril na slovenských súdoch k evergreenom.

Odsúdený po 18 rokoch

Ubehlo totiž 18 rokov, kým bol v júli 2020 definitívne odsúdený na deväť rokov za podvod na nebankových spoločnostiach BMG Invest a Horizont Slovakia. No na slobodu vyšiel už predvlani vo februári, pretože české súdy ho podmienečne prepustili už po roku a pol, napísal denník.

Jozef Majský na hlavnom pojednávaní v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v októbri 2015. Foto: TASR

BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti ponúkali klientom nereálne vysoké úroky z vkladov. V roku 2002 skrachovali a desaťtisíce klientov pripravili o niekoľko miliárd vtedajších slovenských korún.

Médiá v 90. rokoch označovali Majského za jedného z najbohatších Slovákov s kontaktmi na vplyvných politikov. Po právoplatnom odsúdení na Slovensku ho českí policajti zadržali v pražskej nemocnici. Majský mal slovenské aj české občianstvo. Na Slovensko byť vydaný nechcel.

Podnikateľovu smrť potvrdil serveru Topky.sk jeho syn Jozef Majský mladší.

Viac o téme: BMG Invest , Horizont Slovakia , Jozef Majský , nebankové inštitúcie , nebankové spoločnosti , úmrtie

Súvisiace články

Aktuálne správy