Kedy sa dočkáme diaľnice do Košíc? Toto hovorí minister o poslednom chýbajúcom úseku!

, Redakcia

Dlhoročný projekt prepojenia Bratislavy a Košíc diaľničnou sieťou by sa čoskoro mohol pohnúť o ďalší krok dopredu. Začať by sa totiž malo obstarávanie posledného úseku diaľnice D1, ktorý ešte nie je rozostavaný. Ide o úsek Turany – Hubová, ktorého zhotoviteľ by sa mohol začať hľadať už v júli tohto roka. Minister dopravy Jozef Ráž najnovšie avizuje, že vláda chce zabojovať aj o využitie európskych zdrojov na výstavbu tohto problematického úseku.

Aktuálny stav asi najproblematickejšieho úseku diaľnice D1 z hlavného mesta do Košíc zhodnotil minister dopravy Jozef Ráž. „Máme požiadané o vydanie územného rozhodnutia, avšak budeme musieť ešte doložiť právoplatnú EIU. EIA je ukončená, avšak právoplatná nie je, nakoľko máme registrované nejaké odvolanie. Momentálne musí na ministerstve životného prostredia prebehnúť odvolacie konanie a následne bude vydaná právoplatnosť,“ očakáva minister dopravy.

V tomto prípade môžu podľa Jozefa Ráža bežať oba procesy paralelne a predpokladá, že kým skončí obstarávanie zhotoviteľa úseku, bude aj vydané územné rozhodnutie k stavbe. Minister zároveň pripomína, že pri stavbe sa využije tunelový variant, keďže úsek prechádza cez prírodnú rezerváciu. Pre Naturu 2000 a ekologické témy nie je možné sa podľa ministra vrátiť k povrchovému variantu, keďže by sme museli vo viacerých oblastiach začínať odznova.

O pokračovaní výstavby diaľnice D1 hovorí minister v zverejnenom videu Krížom krážom s Jožom Rážom:


V súčasnosti už podľa ministra dopravy nie sú na mieste otázky, či sa oplatí tento úsek s odhadovanou cenou takmer dve miliardy eur stavať. Štát to proste musí urobiť. Konečnú cenu sa podľa ministra dozvieme až po ukončení verejného obstarávania. Zahŕňať však bude aj nové stredisko údržby či kompenzačné opatrenia pre obce, popri ktorých diaľnica pôjde. Len tie sú vo výške viac ako 200 miliónov eur. „Toto je posledný úsek medzi Bratislavou a Košicami, ktorý nemá prečo podliehať otázkam, či sa nám to oplatí, toto proste treba urobiť,“ vyhlásil Jozef Ráž.

Základné údaje o úseku Turany – Hubová:
– dĺžka úseku: 13,53 kilometra
– počet tunelov: 2 (Korbeľka, Havran)
– počet mostov: 11
– odhadovaná cena: 1,9 miliardy eur

Podarí sa v krátkom čase vybrať zhotoviteľa chýbajúceho úseku D1 a začať stavebné práce?

Financovanie posledného úseku na dlho očakávanej diaľnici do metropoly východu je naplánované zo štátneho rozpočtu. Ako však aktuálne informoval minister dopravy, keďže má naša D1-ka v súčasnosti aj geopolitický rozmer a bude mať aj svoj vojenský a strategický význam pri obnove Ukrajiny, bude sa vláda uchádzať aj o európske zdroje na jej výstavbu. „Dúfajme, že budeme úspešní,“ dodáva Jozef Ráž.

Viac o téme: diaľnica D1 , Jozef Ráž , Ministerstvo dopravy SR MD , úsek Turany - Hubová , verejné obstarávanie , výstavba diaľníc

Súvisiace články

Aktuálne správy