Náklady na novú cyklotepnu Rajeckou dolinou odhadli na 16 miliónov eur

Na minimálne 16 miliónov eur odhadla Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rajecká dolina investičné náklady na plánovanú druhú etapu cyklomagistrály naprieč Rajeckou dolinou. Jej trasu z Rajeckých Teplíc do Čičmian predstavil na piatkovom brífingu predseda rajeckej OOCR Peter Slyško.

Pripomenul, že aktuálne je v projekčnej fáze spojenie Rajeckej doliny so Žilinou a OOCR chce naň nadviazať cyklochodníkom z Rajeckých Teplíc do Čičmian. „Trasa meria 28 kilometrov a náklady na výstavbu sú odhadnuté na 16 až 18 miliónov eur. Prechádza siedmimi katastrálnymi územiami a v záujme flexibility bude rozdelená na niekoľko stavebných úsekov. Aktuálne sme uzatvorili štúdiu trasovania a radi by sme do konca budúceho roka získali územné rozhodnutie pre stavbu,“ uviedol Slyško.

Nový cyklochodník chce OOCR financovať z plánu obnovy, prípadne ďalších externých zdrojov. „V priebehu štyroch rokov sme vyznačili v Rajeckej doline 150 kilometrov cyklotrás, ale súrne potrebujeme vytvoriť hlavnú cyklotepnu a spojnicu so Žilinou. Tá poslúži nielen na cykloturistiku, ale aj pre cyklodopravu, pretože cesta I/64 nie je vhodná na súbežnú dopravu áut a cyklistov,“ priblížil predseda rajeckej OOCR.

Trasa nového cyklochodníka je pripravená vo viacerých variantoch. „Vytvorené boli tri alternatívy trasovania, pričom chceme v čo najväčšej možnej miere využívať pozemky štátu, samospráv, prípadne vodohospodárov. Sú tam však aj úseky, kde budeme musieť pristúpiť k majetkovoprávnym vysporiadaniam, procesy ktorých zvyknú byť časovo náročné,“ dodal Slyško.

Viac o téme: bicykel , cyklotrasa , trasa

Súvisiace články

Aktuálne správy