Spojí nás s Českom nová rýchlostná cesta? Štvorprúdovka na Považí by odľahčila nápor dopravy! (video)

, Redakcia

Slovenskú a českú diaľničnú sieť v súčasnosti spája len jedna diaľnica a to D2. Zmeniť by to mohlo ďalšie štvorprúdové prepojenie na Považí. Podľa ministra dopravy Jozefa Ráža by tomuto projektu mohol výrazne pomôcť nový zákon o strategických investíciách.

Spojiť Slovensko s Českom by mohol nový úsek rýchlostnej cesty R6. Podľa Jozefa Ráža ide o pomerne krátky ale dôležitý úsek od Púchova po hranice s Českom. Časť tejto cesty je už vybudovaná v polovičnom profile ako obchvat Púchova.

Pre nové prepojenie s Českom tak zostáva dobudovať ešte plný profil obchvatu Púchova v dĺžke zhruba 8 kilometrov a v plnom profile ešte ďalších 22 kilometrov po hranice s Českom.

Malo by sa začať stavať nové rýchlostné prepojenie s Českom?

V súčasnosti tento úsek nie je zaradený do investičného plánu, napriek tomu má oň rezort dopravy záujem, a to vzhľadom na očakávaný nárast intenzity dopravy. „Do budúcna, keď dôjde k napojeniu D49 z českej strany, tak táto intenzita dopravy bude pravdepodobne násobne vyššia,“ očakáva Jozef Ráž. Napojenie na českú D49 by znamenalo priame napojenie na diaľnice v smere na Brno, Olomouc a Ostravu.

Parametre pripravovaného úseku rýchlostnej cesty R6:
– R6 Púchov – štátna hranica
– celková dĺžka 30 kilometrov
– v prevádzke 7,7 kilometra – polovičný profil
– Plánované odpočívadlá – 2

Historicky sú pre tento projekt spracované dva varianty štúdie realizovateľnosti. Národná diaľničná spoločnosť v súčasnosti podľa ministra dopravy pripravuje proces obstarávania na aktualizáciu tejto štúdie. Na jej základe bude môcť následne začať proces prípravy EIA.

O pokračovaní projektu rýchlostnej cesty R6 hovorí minister v zverejnenom videu Krížom krážom s Jožom Rážom:

Výstavba tejto rýchlostnej cesty podľa Jozefa Ráža určite nebude jednoduchá, a to vzhľadom na očakávané trasovanie. Pri samotnej príprave výstavby by mohol pomôcť nový zákon o strategických investíciách. Ten by mohol pomôcť skrátiť prípravu na 5 až 8 rokov. „Tento projekt je aj z hľadiska významu a svojej veľkosti jednoznačne kandidátom na to, aby spĺňal parametre strategickej investície,“ konštatuje Ráž.

Foto: youtube.com/@mindopsk

Počas mandátu tejto vlády sa tak nový úsek rýchlostnej cesty stavať určite nezačne. Ministerstvo dopravy však chce výrazne pokročiť aspoň v príprave. „Verím tomu, že sa nám podarí dostať prípravné procesy do takého stavu, aby s tým vedela začať vláda, ktorá príde po nás,“ avizuje Ráž.

Čo sa týka nákladov na výstavbu nového úseku, tie sa budú pohybovať v stovkách miliónov eur. V minulosti boli podľa ministra dopravy náklady odhadované na zhruba 300 miliónov eur, čo v dnešných cenách bude už viac ako 400 miliónov. Konečná suma sa však ešte bude zvyšovať podľa toho, kedy sa začne stavať.

Viac o téme: Česko , Jozef Ráž , Ministerstvo dopravy SR MD , Posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA , rýchlostná cesta , výstavba diaľnic

Súvisiace články

Aktuálne správy