Budú tunel pod Karpatmi raziť Číňania? Minister dopravy si už bol obzrieť jedinečný megastroj! (video)

, Redakcia

Pomôcť s výstavbou jedného z najdlhších diaľničných tunelov v Európe by Slovensku mohli aj Číňania. Na razenie tunela Karpaty v Bratislave by sa totiž mohla využiť nová metóda s použitím obrovských strojov, ktoré sa vyrábajú v Číne. Priamo vo výrobe si ich bol už pozrieť aj minister dopravy Jozef Ráž, ktorý verí, že ich využijeme aj na Slovensku.

Minister dopravy Jozef Ráž si bol počas služobnej cesty v Číne pozrieť produkciu zariadení TBM (tunnel boring machine.) Tie sú podľa jeho slov vo viacerých aspektoch technologicky vyspelejšie ako tunelovacie metódy, ktoré sa doteraz využívali pri razení tunelov na Slovensku.

Predstavitelia rezortu dopravy mali v sídle spoločnosti na ich výrobu prezentácie, ktoré by podľa ministra mohli presvedčiť čínskych partnerov, aby Slovensku pomohli s viacerými strategickými projektmi dopravnej infraštruktúry. Jedným z týchto projektov by mohol byť aj plánovaný tunel Karpaty v Bratislave, ktorý by mal prepojiť bratislavské mestské časti Rača a Záhorská Bystrica.

Pozrite si video z pracovnej cesty Jozefa Ráža v Číne:


Jozef Ráž si priamo vo fabrike prezrel aj jeden z najväčších raziacich strojov, aké tam boli vyrobené. Jeho priemer je viac ako 13 metrov a spoločnosť potrebovala na jeho výrobu 14 mesiacov. „Dúfame, že jeden z takýchto mechanizmov bude v krátkom čase už kopať tunel Karpaty a dokončí tak obchvat Bratislavy,“ vyhlásil minister.

Podarí sa ministerstvu využiť čínske stroje na razenie tunela Karpaty?

Tunel Karpaty je podľa ministra dopravy veľmi podstatná diaľničná stavba. A to pre Bratislavu, ale aj celé Slovensko. Mal by byť súčasťou diaľnice D4, a to v úseku dlhom viac ako 12,4 kilometra z bratislavskej Rače do Záhorskej Bystrice. Takmer celú dĺžku úseku by mal tvoriť samotný tunel, ktorý by sa s dĺžkou takmer 11,8 kilometra zaradil na druhú priečku medzi najdlhšími diaľničnými tunelmi v Európe.

V súčasnosti je však ešte veľmi ťažké povedať, kedy by sa mohol tunel začať raziť. Pre toto dielo je už hotová štúdia realizovateľnosti a posudzovanie vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA. Vypracovaná musí byť ešte multimodálna štúdia, ktorá bola vyžiadaná od Útvaru hodnoty za peniaze. Viac si o pripravovanom tuneli, ako aj možnostiach jeho financovania môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: Čína , diaľnice , doprava , Jozef Ráž , Ministerstvo dopravy SR MD , tunel Karpaty , výstavba diaľnic

Súvisiace články

Aktuálne správy