Ruský súd zakázal Západoslovenskej energetike medzinárodnú arbitráž s Gazpromom na súde v Ženeve!

, ČTK/red

Snahy ruského plynárenského monopolu presunúť arbitráže, ktoré voči nemu vedú za nedodaný plyn európske spoločnosti, pred ruské súdy, pokračujú. Tentokrát si verdikt ruského súdu vypočula slovenská spoločnosť ZSE.

Arbitrážny súd v Petrohrade zakázal slovenskej spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) pokračovať v konaní s ruskou plynárenskou firmou Gazprom Export na medzinárodnom arbitrážnom súde v Ženeve. Informovala o tom v piatok ruská tlačová agentúra TASS. Súd vyhovel žiadosti spoločnosti Gazprom Export, ktorá je exportnou divíziou ruskej štátnej plynárenskej firmy Gazprom.

V prípade porušenia zákazu by ZSE podľa súdu mala zaplatiť ruskej firme 9,3 milióna eur a uhradiť súdne náklady 206 000 rubľov (zhruba 2080 eur). ZSE chce od spoločnosti Gazprom Export prostredníctvom medzinárodnej arbitráže získať vyše deväť miliónov eur, píše TASS.

Samotné podanie žaloby zo strany Gazpromu na petrohradský súd spoločnosť ZSE nechcela komentovať. Ako sa zachová v súvislosti s aktuálnym rozsudkom by sa však malo ukázať už čoskoro. Najbližšie rozhodcovské stretnutie v spore medzi oboma spoločnosťami je totiž pred arbitrážnym súdom v Ženeve naplánované už na 28. mája.

Spory chcú presúvať do Ruska

Gazprom Export žiada ruský súd o podobné zákazy tiež pre ďalšie zahraničné firmy, vrátane českej energetickej spoločnosti ČEZ. Tá vo februári začala proti Gazpromu v Ženeve arbitrážne konanie z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu, od ruského podniku žiada náhradu škody za viac než 40 miliónov eur.

Kauzou týkajúcu sa firmy ČEZ sa bude ruský arbitrážny súd zaoberať na budúci týždeň v piatok. Pojednávanie o žalobe Gazpromu na rakúsku energetickú firmu OMV v piatok ruský súd odložil na stredu, napísal TASS.

Podarí sa ZSE uspieť v spore s ruským Gazpromom?

Aktuálne súdne spory medzi ruským Gazpromom a jeho európskymi odoberateľmi plynu majú počiatky po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022. Gazprom totiž obmedzoval dodávky do Európy, za čo európske firmy žiadali kompenzácie aj prostredníctvom príslušných arbitrážnych súdov. Problémy s dodávkami, rovnako ako aj súdne spory, sa následne po začiatku invázie na Ukrajinu ešte stupňovali.

Súčasné konanie Gazpromu a snahy o riešenie arbitrážnych sporov pred ruskými súdmi však stoja na otáznom základe. Podľa dobre informovaných zdrojov totiž kontrakty medzi európskymi odoberateľmi a ruským plynárenským monopolom definovali aj spôsoby riešenia takýchto sporov na určených súdoch, nie však pred ruskými orgánmi.

Viac o téme: arbitráž , České energetické závody ČEZ , Gazprom , OMV , Rusko , súd , Západoslovenská energetika ZSE , ZSE

Súvisiace články

Aktuálne správy