Štvordňový pracovný týždeň opäť v centre diania! Zavedú ho aj vo veľkých globálnych automobilkách?

, Redakcia

Médiá minulý týždeň obletela správa vyhlásenom o štrajku pracovníkov automobiliek v Spojených štátoch amerických. Ako to v týchto prípadoch býva, bojujú za zlepšenie svojich pracovných podmienok. Jednou z požiadaviek popri zvýšení miezd a bezpečnosti pracovných pozícií je však tentokrát aj štvordňový pracovný týždeň.

Štvordňový pracovný týždeň sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje v rôznych krajinách, ale aj odvetviach. Nie je preto až takým prekvapením, že sa objavil aj v požiadavkách automobilových odborov United Auto Workers v Spojených štátoch amerických, keď minulý týždeň vyhlásili štrajk voči automobilkám General Motors, Ford a Stellantis.

Ich základnými požiadavkami, ktoré chcú prostredníctvom tejto nátlakovej akcie na zamestnávateľov dosiahnuť, je podľa webu cnn.com zvýšenie platov o 36 percent, posilnenie bezpečnosti pracovných miest, ale aj spomínaný 32-hodinový štvordňový pracovný týždeň bez zníženia platu. Úvahám o skrátení pracovného času aj v takých odvetviach, ako je automobilový priemysel, nahráva v posledných rokoch aj rapídny vzostup umelej inteligencie a zavádzanie automatizovaných robotických systémov.

Štrajk zamestnancov amerických automobiliek podporil aj senátor Bernie Sanders, ktorý je dlhodobým zástancom skráteného pracovného týždňa. Foto: SITA/AP

Dlhodobým zástancom skráteného pracovného týždňa je mimo iného aj známy senátor Bernie Sanders. „Vidíme v tejto krajine explóziu umelej inteligencie a robotiky. To znamená, že priemerný pracovník bude oveľa produktívnejší,“ povedal Sanders pre CNN. Otázkou teraz podľa neho je, kto bude mať z tohto rastu produktivity prospech. Seriózna diskusia o podstatnom skrátení pracovného týždňa je preto podľa Sandersa na mieste.

Pokusy vo svete aj na Slovensku

Pokusov a testov štvordňového pracovného týždňa pritom v posledných mesiacoch vo svete pribúda v rôznych krajinách aj odvetviach. Doposiaľ zrejme najväčší test realizovali v Spojenom kráľovstve v druhej polovici minulého roka. Zapojilo sa do neho viac ako šesť desiatok firiem z rôznych odvetví a priniesol viacero pozitívnych výsledkov. Podobný test aktuálne spustili aj v Portugalsku na vzorke necelých 40 podnikov.

So skrátením pracovného týždňa však už naberáme skúsenosti aj na Slovensku. Pilotný testovací program spustila aj najväčšia banka na našom trhu, Slovenská sporiteľňa. Ak dopadne pozitívne, skrátený pracovný týždeň by mohla zaviesť natrvalo už od januára budúceho roka. Možnosť skrátiť pracovný týždeň už od roku 2021 ponúka aj poisťovňa NN. Zamestnancom dáva na výber, či si svoj stanovený pracovný čas odrobia za štyri alebo päť dní.

Viac o téme: automobilky , automobilový priemysel , Ford Motor , General Motors , pracovné dni , Spojené štáty americké USA , Stellantis , štrajk , štrajky , štvordňový pracovný týždeň

Súvisiace články

Aktuálne správy