Prvý komerčne dostupný mobilný telefón uviedla na trh americká spoločnosť Motorola 21. septembra 1983. Vzhľadom na obrovské rozmery sa modelu s názvom DynaTAC 8000x prezývalo „tehla“ a za skoro 4000 dolárov si ho mohli dovoliť len naozaj bohatí. Napriek tomu išiel dobre na odbyt a v praxi preukázal, že princíp telefónu, ktorý možno mať stále pri sebe, ľudí zaujal.
Spoločnosť Motorola, začala s vývojom mobilného telefónu a potrebnej infraštruktúry na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia. Prvý funkčný prototyp uzrel svetlo sveta v roku 1973. A v tom istom roku v apríli vykonal vedúci divízie komunikačných systémov Motoroly Martin Cooper vôbec prvý hovor v mobilnej sieti.
Kým však bolo možné prístroj ponúknuť zákazníkom, uplynulo ďalších desať rokov, počas ktorých projekt prehltol okolo 100 miliónov dolárov. Dôvodom tak dlhé meškania bola nutnosť pripraviť nevyhnutnú infraštruktúru i vlastnú výrobu telefónu a prejsť schvaľovacím procesom u americkej federálnej telekomunikačnej komisie FCC.
Sériová Motorola DynaTAC 8000x so svojím tvarom s výraznou „bradou“ v spodnej časti pôvodnému prototypu zo začiatku 70. rokov veľmi podobala. Oproti nemu ale disponovala displejom z červeno svietiacich diód a bola a poznanie menšie.
Vážil takmer kilogram
Ani tak nešlo o žiadneho drobca: prístroj vážil 800 gramov a na výšku mal okolo 30 centimetrov plus dlhú gumovú anténu. Nie nadarmo sa telefónu v angličtine prezývalo brick phone, teda „tehlofón“. Prístroj dokázal byť na jedno nabitie na príjme maximálne osem hodín, alebo sprostredkovať zhruba tridsaťminútový hovor.
V čase svojho uvedenia na trh nebola Motorola DynaTAC 8000x vôbec lacnou záležitosťou. Záujemca prišla na 3995 amerických dolárov, čo z nej robilo exkluzívny tovar pre dobre situovaných záujemcov z radov biznismenov, právnikov či lekárov. Nie je náhodou, že sa jedna z vylepšených verzií Motoroly v roku 1987 objavila vo filme Wall Street, kde z nej volal bohatý finančník Gordon Gekko v podaní Michaela Douglasa.
Napriek vysokej cene išla Motorola DynaTAC dobre na odbyt a pre niektoré profesie sa stala bezmála statusovým symbolom. Na komerčný úspech výrobcu zareagoval postupným uvádzaním ďalších variantov telefónu.
Nástup „vyklápačiek“
Posledné, oproti originálu notne vylepšené kúsky, išli do predaja až v roku 1994. V tom čase už ale Motorola ponúkala nový rad telefónov MicroTAC. Tá, ako už samotný názov napovedá, bola výrazne menšia a preslávila sa použitím vtedy neobvyklého dizajnového prvku – odklápacieho flipu, ktorý v zatvorenom stave prekrýval klávesnicu.
V 80. rokoch a v prvej polovici nasledujúcej dekády patrila Motorola k lídrom na trhu mobilných telefónov. Postupne však svoju pozíciu strácala, najmä v prospech fínskej Nokie. Posledným veľkým úspechom Motoroly z hľadiska objemu predaja bol „véčkový“ model Razr, vyrábaný v rokoch 2004 až 2007. Podľa niektorých zdrojov bol so 130 miliónmi predaných kusov vôbec najúspešnejším mobilom s rozoberacou konštrukciou v histórii mobilného priemyslu.
Motorola teraz v sektore mobilných telefónov nepatrí k takým významným hráčom ako kedysi. Podľa údajov spoločnosti Statista v roku 2021 dodala na trh asi 51 miliónov prístrojov. Značku vlastní čínska spoločnosť Lenovo. Pôvodná Motorola sa v roku 2011 rozdelila na dva podniky – Motorola Mobility a Motorola Solutions. Mobilným telefónom sa venuje Motorola Mobility a hoci jej materskou spoločnosťou je Lenovo, firma sídli v Chicagu. Motorola Solutions poskytuje telekomunikačné zariadenia, softvér a služby, sídlo má tiež v Chicagu.