Do Európy prichádza konkurent ChatGPT podporovaný Googlom: Volá sa Claude

Do Európy dnes vstupuje nový konkurent chatovacieho robota ChatGPT podporovaný Googlem a Amazonom. Stojí za ním štart-up Anthropic a volá sa Claude. Už skôr bol vo viacerých krajinách voľne dostupný online. Teraz je ale prvýkrát k dispozícii prostredníctvom webu a aplikácie pre telefóny iPhone v celej Európskej únii a tiež vo viacerých európskych krajinách mimo EÚ, napríklad vo Švajčiarsku a na Islande. Firma predstavuje aj verziu pre podniky.

Podobne ako ChatGPT dokáže Claude pomocou umelej inteligencie formulovať vety na ľudskej úrovni a okrem iného zhrnúť obsah textov. Spoločnosť Anthropic vydala v marci aktuálnu generáciu Claude 3, ktorá podľa agentúry DPA v niektorých technických testoch prekonala model GPT 4 od vývojára ChatGPT OpenAI.Európski firemní zákazníci si budú môcť zaplatiť tiež prístup k tarife Claude Team. Ten bude stáť 28 eur mesačne bez započítania dane z pridanej hodnoty.

Open AI však niekoľko hodín pred oznámením európskeho uvedenia Clauda predstavila hovoriacu verziu ChatGPT, ktorá dokáže s užívateľmi konverzovať ako človek a tiež spieva. Softvér reaguje na vizuálne informácie, ktoré prijíma prostredníctvom kamery smartfónu. Očakáva sa, že na dnešnej vývojovej konferencii predstaví novinky v oblasti asistentov umelej inteligencie tiež spoločnosť Google.

ChatGPT v Slovenskej sporiteľni
Zamestnanci Slovenskej sporiteľne budú môcť využívať ChatGPT. Foto: unsplash.com/Rolf van Root

Anthropic upozornil, že Claude dokáže zhrnúť aj dlhé texty a odpovedať na otázky k nim. Spoluzakladateľ Jared Kaplan zdôraznil, že jeho softvér by tak mohol byť užitočný najmä pre právnych expertov a tiež v lekárskom a finančnom sektore.Spoločnosť v súčasnosti neplánuje ukladať dáta v Európe, ale je otvorená tejto možnosti, ak si to zákazníci budú želať. Zároveň sú údaje zákazníkov vždy zašifrované, a preto sú prístupné len im. Anthropicu sa tiež darí obmedzovať takzvané „halucinácie“, keď softvér poskytuje falošné informácie, uviedol Kaplan.

Viac o téme: ChatGPT , Claude , Európa , Google , technológie , umelá inteligencia

Súvisiace články

Aktuálne správy