Štvordňový pracovný týždeň: Desiatky britských firiem si ho vyskúšali v doposiaľ najväčšom teste. Aké boli výsledky?

, Redakcia

Je reálne udržať produktivitu a tržby pri skrátení pracovného času? Odpoveď aj na to, čo pre firmy a ich zamestnancov znamená zavedenie štvordňového pracovného týždňa, hľadali v Spojenom kráľovstve. Do veľkého polročného testu od vlaňajšieho júna sa zapojilo 61 firiem a stovky ich zamestnancov a priniesol zaujímavé výsledky.

Najväčší výskum dopadov skrátenia pracovného času o pätinu priniesol najmä výrazné zníženie stresu a chorobnosti medzi zamestnancami. Ako výsledky výskumu opisuje štúdia University of Cambridge zhrnutá na webe sciencedaily.com, až 71 % zúčastnených zamestnancov reportovalo zníženú úroveň vyhorenia a 39 % vyjadrilo pokles úrovne stresu oproti začiatku testu.

Pozitívne dopady však mali výsledky aj z pohľadu zamestnávateľov. Počet dní maródky sa totiž medziročne rapídne znížil až o 65 %, o takmer 60 % klesol aj počet zamestnancov, ktorí svoje firmy opustili.

Zaujímavé zistenia ale výskum priniesol pri pozorovaní produktivity zamestnancov. Mnoho z nich totiž pri skrátenom pracovnom týždni samo hľadalo možnosti, ako svoju efektívnosť zvýšiť. Redukovali dlhé pracovné stretnutia, menej zabíjali čas a sami vyhľadávali technológie, ktoré zlepšujú ich produktivitu.

Napriek všeobecne pozitívnym zisteniam sa však objavili aj určité obavy. Výskumníci z University of Cambridge napríklad zaznamenali hlasy zamestnancov jednej z väčších spoločností v súvislosti so zintenzívnením pracovného zaťaženia. Pracovníci kreatívnych firiem zase upozorňovali, skrátený pracovný čas uberá priestor na neformálne rozhovory, ktoré často generujú nové nápady.

Obavy z prepadu výnosov sa nenaplnili

Výskum sa však zameral aj na to, aký dopad má skrátený pracovný týždeň na výkonnosť samotných firiem. Priniesol tak aj odpoveď na jednu z najdôležitejších otázok zamestnávateľov v súvislosti so štvordňovým pracovným týždňom: Nebude to znamenať prepad výnosov? Odpoveď bola pre nich v tomto smere relatívne povzbudivá: Výnosy zúčastnených firiem sa totiž počas vlaňajšieho polročného testu takmer nezmenili, dokonca v priemere mierne o 1,4 % stúpli.

O tom, ako výsledky testu vnímajú samotné zúčastnené firmy, však zrejme najlepšie vypovedá ich následná reakcia. Až 91 % z nich (56 z 61) sa totiž rozhodlo pokračovať v štvordňovom pracovnom týždni, pričom 18 z celkového počtu 61 spoločnosti potvrdilo túto zmenu ako trvalú.

Doposiaľ najrozsiahlejšieho testu štvordňového pracovného týždňa sa pritom zúčastnilo spomínaných vyše šesť desiatok firiem s celkovo 2900 pracovníkmi. Išlo o podniky z rôznych odvetví, od online predaja, cez finančné služby, animačné štúdiá až po miestnych predajcov rýchleho občerstvenia.

Zamestnanci medzi najväčšie výhody štvordňového pracovného režimu pritom označili lepšie zladenie osobného a pracovného života. Vôbec najčastejšie uvádzali, že voľný deň navyše využívali na „životnú administratívu“, teda povinnosti ako nákupy, starostlivosť o domácnosť a podobne.

Veľa z nich potom konštatovalo, že si ďaleko lepšie vedeli užiť víkendy na odpočinok a voľnočasové aktivity. Takisto medzi veľké výhody označili viac času na starostlivosť o deti, čo zároveň pre nich znamenalo aj dodatočné úspory na túto starostlivosť.

Viac o téme: personálne otázky , pracovná doba , pracovný trh , štvordňový pracovný týždeň , University of Cambridge

Súvisiace články

Aktuálne správy