Francúzsko predstavilo poštovú známku s obrázkom a vôňou bagety

Francúzska pošta predstavila novú známku s obrázkom bagety previazané stužkou vo farbách trikolóry. Vzdáva tak hold symbolu francúzskej gastronómie, ktorý je od roku 2022 na zozname nehmotného dedičstva UNESCO. Známka navyše obsahuje mikroskopické kapsle s arómou a po premnutí vonia ako tradičná bageta, napísala na svojom serveri stanica BFM TV.

Špeciálnu známku vyrobila štátna poštová tlačiareň Philaposte v obci Boulazac na západe Francúzska. Celkovo vytlačia 594 000 kusov známok s bagetou. Arómu kúpili od dodávateľa a bolo technicky náročné vrstvu nepoškodiť pri nanášaní tlačovej farby, uviedli tlačiari. Známky sa budú predávať za 1,96 eura, pričom bežný vnútroštátny list do 20 gramov stojí 1,79 eura.

„Bageta je hlboko zakorenená do každodenného života Francúzov. Stelesňuje rituál chodenia do pekárne, ktoré sú na každom rohu po celom území a denne pritiahnu 12 miliónov spotrebiteľov. Výroba šiestich miliárd baget ročne je dôkazom jej kultového postavenia v rámci francúzskeho potravinového dedičstva,“ uvádza Philaposte.

V minulosti už vyrobili známky s vôňou kávy či čokolády

Pre tlačiareň to nie je prvá voňavá známka. V minulosti už vyrobila známky s vôňou kávy, čokolády, levandule alebo čerstvo posekaného trávnika.

Vznik známky si pochvaľujú pekári, je podľa nich uznaním ich remesla a stelesnením driny, ktorá je na výrobu tohto pečiva potrebná. Na slávnostnom predstavení si niektorí hostia pochvaľovali autentickú vôňu a serveru France Bleu povedali, že malé ceniny voňajú ako celá pekáreň. Iní však boli skeptickejší a tvrdili, že je viac cítiť papier než niečo iné.

Viac o téme: Francúzsko , gastronómia , pečivo , pekári , pošta , poštové známky , UNESCO

Súvisiace články

Aktuálne správy