Flash analýza: Výrobné ceny kvôli materiálovej kríze naďalej prudko rastú

, 365bank Foto: getty images

Surovinová kríza je v globálnej ekonomike často skloňovaný pojem. Svet bojuje s nedostatkom mnohých surovín a materiálov, ktorých ceny preto výrazne rastú. To následne spôsobuje problémy s výrobou, čakacie lehoty na mnohé výrobky sa predlžujú, a to tlačí hore aj konečné ceny pre spotrebiteľov.

Materiálová kríza je spôsobná hlavne zabrzdením výroby počas krízy a pomalším rozbiehaním výroby po pandémii. 

Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle. Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť firmy ešte po zvyšok tohto roka a aj v prvom kvartáli budúceho roka. Následne by sa situácia mohla začať postupne zlepšovať.

Ďalším veľkým problémom pre priemysel je nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek, elektrotechnického priemyslu či stavebníctva. Trh hlási aj problémy s nedostatkom ocele, hliníka, plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov. A najnovšie sa pridáva napríklad aj nedostatok papiera. Surovinová kríza sa teda týka v podstate celého priemyslu, od automobiliek a výrobcov elektroniky, cez stavebníctvo až po drevospracujúci a papierenský priemysel. 

Zvyšovanie cien výrobných vstupov a stavebných materiálov sa deje nielen vo svete, ale aj u nás. Vidieť to aj na dátach Štatistického úradu SR. Podľa indexu cien vo výrobnej sfére (PPI inflácia) sa ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh v októbri medziročne zvýšili až o11,3 %. Priemyselné ceny v úvode tohto roka ešte medziročne klesali, ale od apríla už postupne rastú. A ich rast sa z mesiaca na mesiac zrýchľuje. Aj medzimesačne, teda v porovnaní so septembrom, sa v októbri priemyselné ceny zvýšili, a to o 2,8 %.

V rámci priemyselnej výroby výrazným medziročným tempom rastú hlavne ceny ropných produktov (až o 73 %), kovov a kovových výrobkov (o cca 33 %), chemických výrobkov (o 30 %) a drevených a papierových výrobkov (o zhruba 18 %). Ide teda presne o tie produkty, ktorých výroba je poznačená nedostatkom surovín na globálnom trhu. Prudko rastú aj ceny stabených materiálov, a to až o 23 %. To spôsobuje, že aj opravy a rekonštrukcie bytov nás vychádzajú o dosť drahšie. A samozrejme sa takto zvyšujú aj náklady na výstavbu novostavieb, čo spôsobuje zdražovanie nehnuteľností. 

Rastúce priemyselné ceny tlačia hore aj spotrebiteľskú infláciu
Rastúce ceny priemyselných výrobkov tlačia nahor aj konečné ceny pre sporebiteľov. Októbrová inflácia dosiahla medziročný rast až o 5,1 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 13 rokov.

Akú infláciu ďalej očakávame?
Očakávame, že rast priemyselných cien bude výrazný aj v nasledujúcich mesiacoch, pod čo sa bude naďalej podpisovať surovinová kríza. Zvyšovať sa bude aj spotrebiteľská inflácia, ktorá bude aj v ďalších mesiacoch rásť tempom nad 5 %. Za celý tento rok očakávame, že dosiahne priemernú úroveň okolo 3 %.

Autorkou je Jana Glasová, analytička 365.bank
 

Súvisiace články

Aktuálne správy