Nový blok v Mochovciach prvýkrát odstavili: Čaká ho plánovaná údržba aj výmena časti paliva!

, TASR/red

Nový tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach bol spustený len v októbri minulého roka a prvej odstávky sa dočkal už v týchto dňoch. Počas vôbec prvej generálnej odstávky ho čaká okrem pravidelnej údržby aj výmena časti paliva.

Odstavením posledného turbogenerátora sa v sobotu 18. mája začala prvá generálna odstávka tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Generálna odstávka najmladšieho prevádzkovaného jadrového bloku na Slovensku je treťou z piatich tohtoročných odstávok slovenských jadrových blokov. „Päť odstávok v jednom roku sme na Slovensku mali naposledy pred 16 rokmi,“ informovali Slovenské elektrárne.

Okrem výmeny časti paliva v reaktore a jeho kontroly vykonajú elektrárne plánovanú údržbu a špecifické práce potrebné na zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti zariadení primárneho a sekundárneho okruhu, ktoré nie je možné spraviť počas bežnej prevádzky.

Súhlasíte s rozvojom jadrovej energetiky na Slovensku?

Najdôležitejšie práce budú zrealizované na druhom systéme elektrárne, napríklad na technickej vode, havarijnom systéme chladenia či na elektrorozvodniach. Okrem kontroly tlakovej nádoby reaktora z vonkajšej strany pracovníci skontrolujú aj parogenerátor, hlavné cirkulačné čerpadlo či elektronapájacie čerpadlo. Takisto uskutočnia kontroly či opravy rozvádzacích kolies vysokotlakých dielov oboch turbogenerátorov.

Každý z tlakovodných reaktorov VVER 440, ktoré sú jediným na Slovensku prevádzkovaným typom reaktora, musí byť aspoň raz ročne plánovane odstavený kvôli čiastočnej výmene paliva. Všetky prevádzkované reaktory na Slovensku vlastnia Slovenské elektrárne.

Viac o téme: Atómové elektrárne Mochovce EMO , odstávka , Slovenské elektrárne SE , Slovensko , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy