Kľúčový ukazovateľ inflácie v USA vzrástol v januári viac, než sa očakávalo

Pre americkú centrálnu banku (Fed) kľúčový ukazovateľ inflácie vzrástol v januári viac, než sa očakávalo. To signalizuje, že Fed bude musieť pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, aby dostal infláciu pod kontrolu. Futures na americké akcie sa po správe výrazne oslabili.

Jadrový cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), bez započítania potravín a energií, sa minulý mesiac zvýšil o 0,6 %, uviedlo americké ministerstvo obchodu. V medziročnom porovnaní stúpol o 4,7 %. Wall Street počítala s nárastom o 0,5 %, respektíve o 4,4 %.

Vrátane potravín a energií PCE medzimesačne vzrástol o 0,6 % po +0,5 v decembri a medziročne o 5,4 % po +5,3 %. Správa takisto ukázala, že spotrebiteľské výdavky v januári medzimesačne vyskočili o 1,8 % po poklese v decembri, pričom ekonómovia prognózovali +1,4 %. Spotrebiteľské výdavky sú pozorne sledovaným ukazovateľom, keďže v USA na ne pripadajú viac než dve tretiny ekonomickej aktivity. Osobné príjmy stúpli o 1,4 % oproti očakávaným +1,2 %. Miera osobných úspor sa zvýšila na 4,7 %.

Viac o téme: inflácia, január

Súvisiace články

Aktuálne správy