Sieť lekární Dr. Max vlani v Česku navýšila čistý zisk o 40 percent

Tuzemská sieť lekární Dr. Max vlani zarobila 1,29 miliardy korún, jej čistý zisk tak medziročne stúpol o 40 percent. O viac ako desatinu vzrástli tiež tržby reťazca, ktoré vlani predstavovali takmer 27,4 miliardy korún. Počet lekární spoločnosti v ČR potom stúpol o takmer dve desiatky, pričom na začiatku tohto roka firma otvorila svoju 500. pobočku. Vyplýva to z výročnej správy prevádzkujúcej spoločnosti Česká Lékárna Holding, ktorú ovláda investičná skupina Penta. Dr Max je najväčšou lekárskou sieťou v tuzemsku. Celkovo je v Česku vyše 2800 lekární.

Hospodárenie spoločnosti vlani podľa predsedu predstavenstva Českej lekárne holding Jána Žáka rástlo aj v období, keď sa tuzemský lekárenský trh musel vyrovnávať s výpadkami niektorých kľúčových liečiv. „To malo prirodzene vplyv na aktivity a hospodárenie spoločnosti,“ poznamenal Žiak vo výročnej správe.

Česká lekáreň holding vlani pokračovala vo svojich dlhodobých akvizičných aktivitách, v úvode tohto roka tak otvorila svoju 500. lekáreň. Spoločnosť vlani podľa Žiaka dokončila tiež niekoľko skôr začatých investičných projektov. Išlo napríklad o robotizované sklady v štyroch lekárňach, ďalej experimentálny projekt lekárne v novom koncepte, ktorý integruje klasickú lekáreň a logistickú základňu e-shopu.

Tržby okolo 2,5 miliardy korún

Tržby firmy vlani podľa serveru E15.cz rástli v rámci predaja kamenných predajní aj on-line. E-shop Dr.Maxa tak vlani vykázal tržby okolo 2,5 miliardy korún a na celkovom obrate z voľne predajných liekov sa podieľal 22 percentami. Produkty vo voľnom predaji podľa serveru vygenerovali okolo 12 miliárd korún. Zvyšok obratu tvorili lieky na predpis s regulovanou cenou.

Spoločnosť Česká lékárnická holding vlani uskutočnila tiež zmeny vo vnútri podniku. Na jej čele po takmer desiatich rokoch skončil Daniel Horák, ktorého nahradil Ján Žák. Okrem Česka pôsobí firma v šiestich európskych krajinách, konkrétne v Rumunsku, v Poľsku, v Srbsku, na Slovensku a v Taliansku.

Viac o téme: Česko , lekári , rast , rast trhov , tržby

Súvisiace články

Aktuálne správy