Ceny ropy koncom týždňa klesli: Za týždeň však vzrástli najprudšie za 2 mesiace

Ceny ropy v závere tohto týždňa mierne klesli, keď trhy ovplyvnili správy o ďalšom poklese nálady amerických spotrebiteľov, za týždeň však vzrástli najvýraznejšie za posledné dva mesiace.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste klesla v závere piatkového (14. 6.) obchodovania o 13 centov (0,16 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 82,62 USD (77,32 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom uzatvorila na úrovni 78,45 USD/barel, čo predstavuje pokles o 17 centov (0,22 %).

Vývoj cien ropy k záveru piatkového obchodovania ovplyvnili informácie o poklese spotrebiteľskej dôvery v USA tento mesiac. Nálada spotrebiteľov klesla na najnižšiu úroveň od novembra minulého roka.Za celý týždeň však cena Brentu aj cena WTI vzrástli o takmer 4 %. To znamená najvýraznejšie tempo rastu cien ropy za týždeň od apríla.

Brent, WTI, cena ropy, dopyt, ropa
Foto: unsplash.com/Zbynek Burival

K týždennému rastu prispeli prognózy amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Úrad zlepšil prognózu rastu dopytu po rope vo svete v tomto roku a aj OPEC vo svojom odhade predpovedal relatívne silný rast globálneho dopytu po komodite. Navyše, analytici banky Goldman Sachs uviedli, že v letných mesiacoch očakávajú v USA solídny dopyt po palivách.

Viac o téme: cena , ropa , svet , týždeň , vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy