Agentúra Moody’s nám ponecháva negatívny výhľad: Naznačila, čo by mohlo náš rating zlepšiť!

, Redakcia

Po tom, čo nedávno ratingové agentúry Standard & Poor’s (S&P) a Fitch Ratings ponechali Slovensku nezmenené ratingy, sa k nim pridala ďalšia renomovaná agentúra Moody’s. Slovensku dala rovnaké hodnotenie ako naposledy, teda na úrovni A2 s negatívnym výhľadom.

Ministerstvo financií SR vníma najnovšie hodnotenie ďalšej veľkej agentúry Moody’s pozitívne, keďže reflektuje aj cieľ vlády postupnej konsolidácie verejných financií.

Agentúra považuje za pozitívne stránky našej ekonomiky najmä trend rastu, členstvo v eurozóne a Európskej únii a mierne dlhové zaťaženie. Okrem toho medzi silné stránky zaraďuje fiškálnu aj menovú politiku, ktorú považuje za solídnu. Moody’s očakáva nárast reálneho HDP na 2,3 % v roku 2024 a 2,6 % v roku 2025.

Moody’s pripomína, že k zlepšeniu ratingu v budúcnosti by viedol dôsledne implementovaný viacročný plán fiškálnej konsolidácie, ktorý by posunul deficit Slovenska v nasledujúcich štyroch rokoch na jasnú klesajúcu trajektóriu.

"Som rád, že tak, ako finančné trhy, tak aj ratingové agentúry potvrdili, že krokom našej vlády veria a aj napriek tomu, že sme zdedili verejné financie s extrémnym nárastom dlhu a vysokým deficitom, podarilo sa nám ratingy udržať a nastaviť jasný plán, ako verejné financie postupne opäť postaviť na nohy," zhodnotil minister financií Ladislav Kamenický.

Podarí sa vláde počas mandátu zlepšiť ratingové hodnotenie?

Prvé hodnotenie v tomto roku od jednej z veľkých ratingových agentúr dostalo Slovensko koncom apríla. Agentúra Standard & Poor’s nám vtedy ponechala rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Začiatkom júna zverejnila svoje najnovšie hodnotenie aj agentúra Fitch Ratings. Ponechala nám nezmenený rating na úrovni A- so stabilným výhľadom. Viac si o jej hodnotení môžete prečítať v našom článku.

Viac o téme: Fitch , Ministerstvo financií SR MF , moody´s , rating , Standard & Poor's S&P , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy