Svet kvôli AI smeruje do naozaj vážnej energetickej krízy

Rýchly rozvoj umelej inteligencie (AI) bude podľa odborníkov sprevádzať dramatický nárast spotreby energie. Píše o tom americký server Yahoo! Finance. Štúdia Washingtonskej univerzity napríklad ukázala, že odpovedanie stoviek miliónov otázok populárnym chatovacím systémom ChatGPT založeným na umelej inteligencii môže spotrebovať zhruba jednu gigawatthodinu denne, čo zodpovedá energetickej spotrebe zhruba 33 000 domácností v Spojených štátoch.

To je však podľa odborníkov iba začiatok. „Súčasný rozsah využívania AI môže predstavovať len percento v porovnaní so situáciou za dva až tri roky,“ uviedol Arijit Sengupta, ktorý je zakladateľom a šéfom spoločnosti Aible, pôsobiacej v oblasti umelej inteligencie. „Svet kvôli AI skutočne smeruje do naozaj vážnej energetickej krízy, ak sa nenapraví niekoľko vecí,“ dodal.

Dátové centrá sa čoraz viac presúvajú od jednoduchších procesorov nazývaných CPU k pokročilým grafickým procesorom, ktoré majú označenie GPU. Tie spotrebúvajú výrazne viac energie, píše Yahoo!

GPU budú jadrom infraštruktúry

„GPU budú v nasledujúcom desaťročí jadrom infraštruktúry pre AI. A GPU na jeden výpočtový cyklus spotrebujú desať až pätnásťnásobok energie v porovnaní s CPU. Sú veľmi energeticky náročné, „uviedol Patrick Ward, marketingový šéf spoločnosti Formula Monks, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti umelej inteligencie.

„Spotreba energie sa bude v globálnom meradle dramaticky zvyšovať, a to jednoducho kvôli energeticky náročnej povahe umelej inteligencie,“ predpovedal Ward. Upozornil však, že umelá inteligencia dokáže byť „neuveriteľne efektívna“ v oblastiach, v ktorých človek toľko efektívny nie je.

Umelá inteligencia sa v poslednom čase dostala do centra pozornosti verejnosti, médií a investorov, okrem iného vďaka chatovaciemu systému ChatGPT. Spoločnosť OpenAI koncom novembra minulého roka ChatGPT bezplatne sprístupnila verejnosti a systém si rýchlo získal popularitu. ChatGPT dokáže na základe jednoduchých otázok generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Na základe obrovského množstva dát sa podobne ako človek učí, ako odpovedať na podnety užívateľov.

Viac o téme: ChatGPT , energie , kríza , umelá inteligencia AI , USA , Yahoo

Súvisiace články

Aktuálne správy