Mapa dodávok plynu na Slovensko sa postupne mení: Nahradí Ukrajinu náš ďalší sused?

, Redakcia

Slovensko stále podstatnú časť plynu dováža cez Ukrajinu. V posledných mesiacoch však výrazne rastie aj import plynu z juhu cez Maďarsko. Význam tejto trasy by sa mohol v budúcnosti ešte prehĺbiť.

Slovensko je v prípade plynu stále skôr tranzitnou krajinou. Väčšinu z toho, čo sa k nám dovezie, totiž následne putuje ďalej, najmä do Rakúska. Stále pritom platí, že väčšinu plynu dovážame plynovodmi cez Ukrajinu. Mapa dodávok plynu na Slovensko sa však postupne mení a čoraz väčší význam naberajú dodávky z južného koridoru.

Ako pripomína Inštitút pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, Slovensko ako križovatka plynovodov mesačne dovezie zhruba 2 miliardy metrov kubických zemného plynu. Z toho sa ďalej reexportuje až 90 percent.

Slovensko pritom tradične podstatnú časť plynu dováža cez Ukrajinu. Po začiatku vojny na Ukrajine sa však trasy dodávok začali postupne prekresľovať. V roku 2022 po poklese dovozu z Ukrajiny sa totiž začal viac využívať tok plynu z Česka, ktorým k nám prúdil plyn zo západu, pôvodom hlavne z Nórska.

Podarí sa Slovensku udržať súčasnú úroveň importu plynu aj v nasledujúcich rokoch?

Za celý rok 2022 sme tak podľa ISA doviezli z Česka až 31 percent celkového importu plynu na Slovensko. Zvyšných 69 percent tvoril dovoz z Ukrajiny. Vlani sa však situácia výrazne zmenila. Okrem celkového poklesu objemu dovozu plynu na Slovensko sme zaznamenali pokles podielu importu z Česka iba na 6 percent a opätovný nárast podielu dovozov z Ukrajiny na 89 percent. Zvyšok tvoril dovoz cez Poľsko a Maďarsko.

Zaujímavý vývoj však môžeme sledovať v tomto roku. Do mája sa totiž cez južnú hranicu s Maďarskom doviezlo už viac plynu ako za celý vlaňajšok. Maďarsko pritom okrem skvapalneného zemného plynu LNG z Chorvátska dováža aj ruský plyn cez plynovod South Stream či priamo cez Ukrajinu. "Slovenský plynárenský priemysel plánuje zvýšiť import touto trasou. Vzhľadom na hrozbu ukončenia dovozu plynu cez Ukrajinu je dôležitá diverzifikácia trás, napríklad z poľského terminálu v Gdansku," uvádza vo svojom týždennom prehľade ISA.

Mapa jestvujúcich plynovodov na Slovensku. Zdroj: eustream

Význam plynovodného prepojenia s Maďarskom môže pritom výrazne stúpnuť vzhľadom na problémovú situáciou týkajúcu sa dovozu cez Ukrajinu. Tranzitná zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou totiž vyprší už koncom tohto roka a ukrajinská strana avizovala, že vzhľadom na aktuálnu situáciu sa ju určite nechystá predĺžiť.

Odkiaľ môže prúdiť plyn na Slovensko?

  • Veľké Kapušany (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Ukrajiny),
  • Baumgarten (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Rakúska),
  • Lanžhot (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Českej republiky),
  • Budince (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Ukrajiny),
  • Veľké Zlievce (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Maďarska),
  • Výrava (bod do/z prepravnej siete plynárenských zariadení na území Poľska),

Hoci sa spomínajú možnosti, ako by mohol tranzit plynu cez Ukrajinu pokračovať na základe dohôd s európskymi partnermi, budúcnosť tohto tranzitu je zatiaľ nejasná.

Viac o téme: dodávky plynu , Inštitút pre stratégie a analýzy ISA , Maďarsko , plyn , Slovenský plynárenský priemysel SPP , tranzit , tranzitná zmluva , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy