Pred 130 rokmi získal Američan Sackett patent na sadrokartón

Americký podnikateľ Augustine Sackett koncom 19. storočia experimentoval s mnohými novými stavebnými materiálmi, uspel ale až so sadrokartónom, ktorý si nechal patentovať 22. mája 1894. Nápad na dosku, ktorá by urýchlila stavbu domov, dostal Sackett s obchodným partnerom Fredom Kanom už oveľa skôr, prvú verziu ale vyrábal zo slamy, papiera a dechtu. S touto kombináciou ale ešte „dieru do sveta“ neurobil, pretože okrem iného ľahko horela.

Myšlienka skombinovať sadru, teda tradičný a nehorľavý stavebný materiál, s papierom bola oveľa lepšia. Prvé úspechy zaznamenali obaja podnikatelia už v roku 1888 a o šesť rokov neskôr si potom sadrokartónovú dosku nechali patentovať. Na prelome 19. a 20. storočia sa po celých Spojených štátoch objavili továrne na sadrokartón a nový materiál si obľúbili aj stavebné firmy. Veľký impulz znamenal pre Sackettov vynález vstup USA do prvej svetovej vojny v roku 1917, kedy sa z neho začali stavať kasárne.

Mimo Ameriku sa ale vynález presadzoval len pomaly, Európania totiž dávali prednosť tradičným stavebným materiálom. Až koncom 30. rokov so sadrokartónom experimentovali v Nemecku, zlom potom prišiel po druhej svetovej vojne, keď poničený starý kontinent potreboval aj kvôli rastu populácie rýchlo postaviť státisíce bytov. Do Československa sa sadrokartón rozšíril po novembri 1989, vďaka ľahkému a rýchlemu použitiu ho ľudia často zvolili napríklad pri rekonštrukciách kúpeľní v panelových domoch.

Viac o téme: patenty , stavby , stavebníctvo , stavebný materiál , výstavba bytov

Súvisiace články

Aktuálne správy