Slovensko si opäť požičalo stovky miliónov: Analytik hovorí o pozitívnej správe!

, TASR/red

Slovensko si v pondelok na trhoch požičalo ďalších 650 miliónov eur, keď predalo štátne dlhopisy s termínom splatnosti od roku 2026 až do 2036. Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 3,2473 % pri dlhopisoch s dvojročnou splatnosťou až po 3,7865 % pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2036.

Ako v pondelok informovala Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), najväčšiu sumu, 418 miliónov eur, štát získal z predaja dlhopisov so splatnosťou v roku 2034. Priemerný akceptovaný výnos z týchto dlhopisov dosiahol 3,7049 % ročne. Ďalších 101 miliónov eur vyniesla aukcia dlhopisov s termínom splatnosti v roku 2026. V tomto prípade bol priemerný akceptovaný ročný výnos 3,4733 %.

V predchádzajúcej aprílovej aukcii predalo Slovensko dlhopisy za 681,5 milióna eur. Priemerný akceptovaný výnos vtedy dosiahol hodnotu od 3,1222 % ročne pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2028 až po 3,5984 % ročne pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2034.

Slovensko v apríli predalo aj dlhopisy v hodnote v prepočte 654 miliónov eur švajčiarskym investorom. Z predaja 4-ročného dlhopisu splatného v roku 2028 získalo Slovensko 325 miliónov CHF (320,2 milióna eur) pri úročení 1,5225 % ročne. Desaťročný dlhopis splatný v roku 2034 vyniesol 310 miliónov CHF s ročným úrokom 1,9150 %.

Záujem investorov pokračuje, musíme si však priplatiť

Dopyt investorov prevyšujúci 1,3 miliardy eur podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka naznačuje pretrvávajúci záujem finančných trhov o naše financovanie. Zároveň však upozorňuje, že slovenské 10-ročné dlhopisy sú na sekundárnom trhu z pohľadu výnosov druhé najvyššie (po Taliansku) v eurozóne a spread (úrokový rozdiel) voči splatnosťou ekvivalentným benchmarkovým nemeckým vládnym dlhopisom, sa udržiava tesne nad 100 bázických bodov.

Podarí sa Slovensku udržať záujem investorov o vydávané štátne dlhopisy?

Výsledky aukcie je podľa analytika možné hodnotiť pozitívne, hlavne čo sa týka dopytu investorov, ktorý bol dvojnásobný a naznačuje tak, že štát má stále priestor pre ďalšie finančné zdroje z trhu. Výnosová prémia je síce vyššia, na druhej strane nevymyká sa historickým priemerom prirážok. „Podľa nášho názoru, finančné trhy aukciou pozitívne ocenili aj pomerne rýchle schválenie nových výdavkových limitov v parlamente, čím sa zosúladila národná právna úprava s novými európskymi fiškálnymi pravidlami, čím sa previaže limit verejných výdavkov na ukazovateľ čistých výdavkov,“ dodáva Tomáš Boháček.

Pred letom by sme mali vidieť ešte jednu emisiu v polovici júna, po ktorej príde pre náš trh štandardná sezónna prestávka až do jesene. „Celkový eurový záväzok štátu, ktorý vstupuje do štátneho dlhu a dlhu verejnej správy (t.j. predané dlhopisy po odpočítaní hodnoty dlhopisov vo vlastnom portfóliu ARDAL-u), tak dnešnou emisiou prekročil 56 miliárd eur,“ uvádza analytik.

Viac o téme: 365.bank , Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity ARDAL , finančné trhy , investori , štátne dlhopisy , Tomáš Boháček

Súvisiace články

Aktuálne správy