BMW, Jaguar Land Rover a Volkswagen používali zakázané diely z Číny, uvádza správa Kongresu

Nemecké automobilky BMW a Volkswagen a tiež britská Jaguar Land Rover (JLR) používali súčiastky vyrobené dodávateľom, ktorý je na zozname firiem zakázaných kvôli väzbám na nútenú prácu v Číne. Uvádza to správa amerického Kongresu, na ktorú upozornil server spravodajskej televízie BBC.

Podľa správy pracovníkov úradu predsedu finančného výboru Senátu Rona Wydena sa do Spojených štátov doviezlo najmenej 8000 vozidiel BMW Mini Cooper so súčiastkami od zakázanej čínskej firmy Sichuan Jingweida Technology Group (JWD). Automobilka JLR potom dovážala náhradné diely s komponentmi od JWD po tom, ako bola čínska firma zaradená na zoznam zakázaných podnikov.

Wyden tiež vyzval americkú agentúru pre clá a ochranu hraníc, aby posilnila presadzovanie právnych predpisov a zasiahla proti spoločnostiam, ktoré „podporujú hanebné využívanie nútenej práce v Číne“.

JLR stanici BBC oznámila, že berie otázky ľudských práv a nútenej práce vážne a že má aktívny program ochrany ľudských práv a opatrení proti otroctvu. Teraz podľa svojich slov identifikuje a likviduje zásoby so súčiastkou od zakázanej firmy JWD po celom svete. BMW a Volkswagen na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovali.

Vo vozidlách boli súčiastky vyrobené nútenou prácou

Vo februári Volkswagen uviedol, že americké úrady zadržali tisícky jeho vozidiel, vrátane vozidiel Porsche a Bentley, pretože v nich bola súčiastka, ktorá porušovala zákony proti nútenej práci. Volkswagen podľa oznámenia o probléme dobrovoľne informoval colné úrady.

Americký úrad schválil zákon o prevencii nútenej práce Ujgurov (UFLPA) v roku 2021. Cieľom je zabrániť dovozu tovaru z čínskeho regiónu Sin-ťiang, o ktorom sa predpokladá, že bol vyrobený ľuďmi z ujgurskej menšiny za podmienok nútenej práce. Spoločnosť JWD bola zaradená do zoznamu subjektov Spoločnosti UFLPA v decembri 2023. Zaradenie do zoznamu znamená, že sa predpokladá, že jej výrobky boli vyrobené za použitia nútenej práce.

Čína je obviňovaná, že v Sin-ťiangu v posledných rokoch zadržiava viac než jeden milión Ujgurov proti ich vôli. Čínske úrady všetky obvinenia z porušovania ľudských práv v Sin-ťiangu odmietajú.

Viac o téme: BMW , Čína , dodávatelia , Jaguar Land Rover JLR , nútená práca , Spojené štáty americké USA , Volkswagen , zákazy

Súvisiace články

Aktuálne správy