Google má dominantné postavenie medzi vyhľadávačmi a na trhu internetovej reklamy

Vizitka americkej internetovej spoločnosti Google, ktorá bola založená 4. septembra 1998:

– Firmu Google Inc. si nechali zaregistrovať 4. septembra 1998 Sergey Brin a Larry Page, dvaja študenti americkej Stanfordovej univerzity. Obaja mladíci už skôr spolupracovali pri práci na programe BackRub, s pomocou ktorého chcel Page zmapovať odkazy medzi webovými stránkami a vytvoriť tak akúsi mapu vtedajšieho internetu. V istej fáze vylepšovania programu si Page s Brinom uvedomili, že analýzou vzťahov medzi stránkami možno podstatne zvýšiť relevantnosť výsledkov internetového vyhľadávania.

– BackRub bežal na serveroch Stanfordovej univerzity iba krátko, keď sa jeho tvorcovia rozhodli zmeniť názov programu na Google. Dnes notoricky známa značka vznikla miernou úpravou pojmu googol, ktorým sa v matematike označuje číslo pozostávajúce z jednotky nasledovanej stovkou nul.

– Svoje prvé sídlo našla spoločnosť Google v garáži v kalifornskom Menlo Parku. Už v decembri 1998 zaradil časopis PC Magazine Google na svoj zoznam sto najlepších webov. Navyše tak urobil s dovetom, že Google má „tajný recept na zobrazenie extrémne relevantných výsledkov“. Graficky minimalistická stránka Googlu si vďaka tomu rýchlo získala množstvo priaznivcov a vyhľadávač napokon počtom užívateľov pokoril takých gigantov akými boli Yahoo!, Excite či AltaVista.

Google
Foto: pexels.com/Sarah Blocksidge

– Spolu s počtom návštevníkov Googlu rástol tiež záujem inzerentov, a z vyhľadávača sa stal dobre fungujúci stroj na peniaze. Podstatnú zásluhu na tom mal skúsený manažér Eric Schmidt, ktorý po svojom príchode do firmy v roku 2001 sprofesionalizoval jej riadenie. V apríli 2004 Google spustil vlastnú e-mailovú službu Gmail, v tom istom roku tiež vstúpil na burzu a firma presídlila do Mountain View v Kalifornii, vo februári nasledujúceho roku sa zrodil mapový server Google Maps a v roku 2006 kúpil za 1,65 miliardy USD populárny server pre zdieľanie videí YouTube. Z dielní Googlu okrem toho vzišiel v súčasnosti svetovo najpoužívanejší internetový prehliadač Chrome, operačný systém Android pre chytré telefóny a tablety či počítačové okuliare Google Glass.

– Google je najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom s najväčším podielom na svetovom trhu, ktorý podľa aktuálnych údajov serveru StatCounter presahuje 92 percent. Od svojho založenia investoval do viac ako dvoch stoviek začínajúcich firiem. Najdrahšou doterajšou akvizíciou sa v roku 2011 stal nákup amerického výrobcu Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolárov, tri roky nato ho potom Google predal.

Foto: unsplash.com/Cess Idul

– V októbri 2015 dokončil Google reorganizáciu a stal sa súčasťou holdingu Alphabet, do ktorého vedenia sa postavil spoluzakladateľ Googlu Page. Novým výkonným riaditeľom Googlu bol menovaný Sundar Pichai, teraz je generálnym riaditeľom Alphabetu. V júni tohto roka mal Alphabet vyše 181.000 zamestnancov.

Príjmy z reklamy umožňujú Googlu ponúkať množstvo služieb bezplatne

– Google je tiež jednotkou na svetovom trhu s internetovou reklamou. Podľa výskumnej spoločnosti Insider Intelligence má Google 28-percentný trhový podiel na globálnych príjmoch z reklamy. Príjmy z reklamy umožňujú Googlu ponúkať množstvo služieb bezplatne. Týka sa to napríklad elektronickej pošty či veľkej časti platformy pre zdieľanie videí YouTube. Dopyt po reklame v poslednom období brzdí spomalenie hospodárskeho rastu. Príjmy Googlu z reklamy v minulom roku dosiahli 224,5 miliardy dolárov (takmer päť biliónov Kč). Podieľali sa tak takmer 80 percentami na celkových príjmoch materskej spoločnosti Alphabet.

– Spoločnosti Alphabet sa vlani medziročne zvýšili tržby o desať percent na 283 miliárd dolárov. Čistý zisk Alphabetu za minulý rok naopak klesol o viac ako pätinu na zhruba 60 miliárd dolárov.

– Google je už dlhší čas terčom obvinenia zo zneužívania dominantnej pozície na trhu. Napríklad od Európskej komisie (EK) za posledných desať rokov dostal za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty. Celková výška vymeraných sankcií presiahla osem miliárd eur. Predvlani Google prehral súdny spor o pokutu 2,42 miliardy eur, ktorú dostal od EK v júni 2017 kvôli zvýhodňovaniu vlastného porovnávača obchodných ponúk vo výsledkoch internetového vyhľadávania. Rekordnú pokutu od EK vo výške 4,34 miliardy eur dostal Google v júli 2018 za zneužitie dominantného postavenia na trhu pri jej operačnom systéme Android pre mobilné telefóny. Tribunál Súdneho dvora Európskej únie neskôr túto pokutu znížil o päť percent.

zisk, Google, Alphabet, cloudové služby
Foto: unsplash.com/Pawel Czerwinski

– EK tiež myslí, že Google porušuje v EÚ pravidlá hospodárskej súťaže na trhu s digitálnou reklamou. Tento rok v júni preto navrhla, aby firma časť tohto lukratívneho biznisu predala.

– Do popredia záujmu sa v poslednom čase dostáva generatívna umelá inteligencia (AI). Stalo sa tak po tom, čo spoločnosť OpenAI vlani v novembri sprevádzkovala chatbota ChatGPT. Služba odštartovala masové užívanie AI v každodenných úkonoch – od generovania textu alebo počítačového kódu až po marketing a ďalšie oblasti. Google reagoval vlastným chatbotom Bard, ktorého verejnosti predstavil koncom marca a v Európe je dostupný od júla. S Bardom je možné komunikovať v 46 jazykoch, vrátane češtiny a dostupný je v 238 krajinách sveta. Google sa zároveň potýka v USA s novou hromadnou žalobou kvôli údajnému zneužitiu osobných údajov užívateľov na trénovanie svojho systému AI.

Viac o téme: Google , Internet , príjmy , reklama , trh , umelá inteligencia AI , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy