Čínsky výrobný sektor zaznamenal rast: Ako je na tom americký?

Aktivita v čínskom výrobnom sektore zaznamenala podľa údajov spoločností Caixin a S&P Global v decembri rast, pričom tempo rastu sa oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne zrýchlilo. Údaje sú tak výrazne odlišné, než aké prezentoval koncom minulého týždňa čínsky štatistický úrad, ktorý poukázal na zrýchlenie poklesu aktivity v sektore. Dôvodom často rozdielnych údajov je, že čínsky štatistický úrad sa zameriava na iný typ podnikov než Caixin. Informoval o tom portál RTTNews.

Index nákupných manažérov pre čínsky výrobný sektor dosiahol v decembri 50,8 bodu oproti novembrovej hodnote 50,7 bodu, uviedol Caixin. To predstavuje mierne zrýchlenie rastu aktivity v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Aktivita vo výrobnom sektore tak zaznamenala rast v štyroch z posledných piatich mesiacov. Podpísali sa pod to vyššie nové objednávky aj produkcia, pričom v druhom prípade bol rast najvýraznejší za sedem mesiacov.

V závere minulého roka zverejnil údaje o vývoji aktivity vo výrobnom sektore v decembri čínsky štatistický úrad. Ten uviedol, že aktivita pokračovala v poklese, pričom tempo poklesu bolo najprudšie za šesť mesiacov.

Index nákupných manažérov pre čínsky výrobný sektor dosiahol podľa čínskych štatistikov v decembri 49 bodov, čo je najnižšia hodnota indexu od júna. V novembri predstavoval 49,4 bodu. Za odlišnými údajmi je fakt, že štatistický úrad sa zameriava na veľké štátne firmy, zatiaľ čo Caixin na stredné a malé podniky.

Aktivita v americkom výrobnom sektore sa znížila

Aktivita vo výrobnom sektore v USA sa v decembri 2023 znížila. A viac, ako naznačil predbežný odhad. To poukazuje na zhoršenie podmienok v tomto odvetví. Produkcia sa totiž vrátila k poklesu a pokles nových objednávok sa zrýchlil. Informuje o tom správa z portálu marketwatch.

Podľa spresnených údajov S&P Global sa index nákupných manažérov (PMI) z amerického výrobného sektora v decembri 2023 znížil na 47,9 bodu z novembrových 49,4 bodu. Spresnený výsledok je horší ako 48,2 bodu pri predbežnom odhade. Hodnota indexu nižšia ako 50 bodov signalizuje, že dané odvetvie pokračuje v poklese.

Prieskum odhalil tiež, že produkcia aj nové objednávky v decembri klesli, čo odráža slabý domáci aj vonkajší dopyt. Firmy tomu prispôsobili nákupy vstupných surovín aj nábor zamestnancov. Známky väčšej voľnej kapacity sa prejavili v rýchlejšom poklese nevybavených objednávok.

Podnikateľská dôvera stúpla

Inflačné tlaky sa medzitým zintenzívnili, keďže vstupné náklady rástli rýchlejším tempom v dôsledku zdraženia kovov a plastov spolu s vyššími poplatkami za dopravu. Výstupné ceny sa tak zvýšili tiež a najviac od apríla 2023.

Utlmený dopyt viedol k poklesu zamestnanosti, už tretí mesiac po sebe. Podnikateľská dôvera však napriek tomu stúpla na trojmesačné maximum Výroba bude pravdepodobne pôsobiť ako brzda ekonomiky vo 4. štvrťroku 2023, skonštatoval Chris Williamson, hlavný ekonóm v S&P Global Market Intelligence.

Dodal, že vývoj objednávok a celkový obraz výroby na základe prieskumu signalizujú, že ponuka prevyšuje dopyt, čo poukazuje na riziká poklesu výroby, zamestnanosti a cien v roku 2024.

Viac o téme: Čína , pokles , rast , USA , výrobný sektor

Súvisiace články

Aktuálne správy