Zomrel jeden z najbohatších Slovákov: Bol spoluzakladateľom Esetu

, Redakcia

Slovensko prišlo o jedného z najbohatších ľudí. Spoluzakladateľ spoločnosti Eset a majiteľ hokejového klubu HC Slovan Rudolf Hrubý zomrel podľa medializovaných informácií vo veku 69 rokov.

Podľa rebríčka najbohatších Slovákov magazínu Forbes sa jeho majetok vyšplhal na 770 miliónov eur. V tohtoročnom rebríčku sa tak dostal na siedme miesto medzi najbohatšími ľuďmi na Slovensku.

Rudolf Hrubý bol jedným z pôvodných spoluzakladateľov spoločnosti Eset, pričom bol dlhoročným finančným riaditeľom firmy. Ako informuje Forbes, v roku 2020 sa stal väčšinovým majiteľom hokejového Slovana Bratislava. Klub pritom prevzal od bývalého majiteľa Juraja Širokého.

Hrubý bol tiež podporovateľom atletiky či automobilových pretekov. Podiel získal aj v projekte vodíkového autobusu, ktorý odštartoval v českých mestách Most a Litvínov.

Okrem pôsobenia v spoločnosti Eset bol Hrubý známy aj ako spolumajiteľ bratislavského Hotela Carlton, a to s ďalším spolumajiteľom Esetu Marošom Grundom, uvádza Forbes.

Rudolf Hrubý sa pritom angažoval aj politicky. Tento rok pred parlamentnými voľbami prispel podľa Finstatu na kampaň KDH a ako pripomína Forbes, pred komunálnymi voľbami na kampaň kandidátovi na primátora Bratislavy Rudolfovi Kusému.

S Esetom medzi superboháčov

Spoločnosť Eset vznikla na základoch antivírusu NOD, ktorý ešte v roku 1987 vyvinuli aktuálni spoluvlastníci spoločnosti Peter Paško a Miroslav Trnka. Samotná spoločnosť Eset bola oficiálne založená v roku 1992 spomínanou dvojicou doplnenou práve o Rudolfa Hrubého. Z tejto spoločnosti sa však postupným vývojom stal slovenský fenomén, jedna z najúspešnejších súkromných slovenských firiem vôbec. Jej softvér na ochranu pred kybernetickými hrozbami totiž využívajú používatelia po celom svete.

Eset pritom stabilne rastie, inak tomu nebolo ani v minulom roku. Tržby firmy opäť prepísali historický rekord a dosiahli 589 miliónov eur pri medziročnom raste o 4 percentá. Naďalej ju to tak radí medzi najväčšie slovenské súkromné firmy bez zahraničného kapitálu. Zisk Esetu však zároveň klesol o 18 percent necelých 70 miliónov eur. Firma si však už roky stabilne drží solídne zisky v rozmedzí od 65 do 85 miliónov eur ročne, inak tomu teda nebolo ani vlani.

Je preto pochopiteľné, že Rudolf Hrubý sa postupne s ďalšími spoluvlastníkmi technologickej firmy prepracovali medzi najbohatších Slovákov vôbec. Podľa spomínaného rebríčka Forbes za rok 2023 ďalší spoluvlastníci Esetu Miroslav Trnka a Peter Paško okupovali piatu a šiestu pozíciu tesne pred Rudolfom Hrubým. Majetok Trnku Forbes odhaduje na 800 miliónov eur a Paška na 780 miliónov eur. V prvej dvadsiatke najbohatších ľudí sú aj ďalší spoluvlastníci firmy Richard Marko, Maroš Grund a Anton Zajac.

Viac o téme: Eset , Forbes , majetok , rebríček , Rudolf Hrubý , úmrtie

Súvisiace články

Aktuálne správy