Využitie 3D tlače sa čoraz viac posúva k veľkoobjemovej výrobe

Postavenie 3D tlače v priemyselnej výrobe sa v posledných rokoch posúva od nástroja na výrobu prototypov smerom k možnostiam veľkoobjemovej výroby koncových dielov. ČTK to povedal Ján Homola, usporiadateľ 9. ročníka konferencie Fórum aditívnej výroby, ktorá sa v stredu koná na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu (MSV) v Brne. Odvetvie 3D tlače aj naďalej celosvetovo rastie.

„S výnimkou výkyvu v čase recesie v rokoch 2008 a 2009 rastie 3D tlač dvojciferným tempom, medzi rokmi 2021 a 2022 podľa Wohlers Report odvetvie dosiahlo napriek komplikovanejšej situácii v globálnej ekonomike rast o 18 percent, čo je veľmi dobrý výsledok. Do popredia záujmu sa dostáva priemyselné využitie tejto technológie a to najmä využitie vo veľkoobjemovej výrobe koncových dielov. Tento posun je viditeľný aj v programe a obsadení publika našej konferencie,“ uviedol Homola.

Aj ťažký priemysel podľa neho prestáva vnímať 3D tlač ako nástroj vhodný maximálne na výrobu prototypov, čo súvisí s rozmachom robotickej 3D tlače, a to aj 3D tlače z kovových materiálov.

„Tomuto vývoju veľa nahráva to, že sú konečne k dispozícii normy a predpisy, ktoré firmám umožňujú sa na túto technológiu spoľahnúť. Kým normy neexistovali, nemali veľké priemyselné podniky k 3D tlači ako nástroju veľkoobjemovej výroby dôveru,“ dodal Homola.

Posun vo vnímaní 3D tlače je viditeľný aj v zložení publika odbornej konferencie. Nadšencov do inovácií, ktoré zaujímalnajmä stolová 3D tlač, postupne vystriedali zástupcovia veľkých priemyselných firiem, od automobiliek, cez strojárov až po biomedicínu. „Na tom je najviac vidieť, že technológia už nie je len inovatívnym výstrelkom, ale že v dobrom slova zmysle zovšednela, stala sa z nej seriózna možnosť, ktorú pri modernizácii výroby zvažujete,“ uviedol usporiadateľ konferencie.

Firmy vo veľkom vyrábajú športovú obuv s tlačenou podrážkou

„Zovšednenie“ technológie je dobre viditeľné aj v každodennom živote, keď niektoré športové firmy vo veľkom vyrábajú športovú obuv s tlačenou podrážkou, technológia slúži bežne aj v zdravotníctve, napríklad pre výrobu kompenzačných pomôcok na mieru.

Na konferencii je k videniu tiež exponát naznačujúci možnosti 3D tlače. Ide o raketovú trysku vážiacu 80 kilogramov, čo je najväčší diel vytlačený z medi, ktorá slúži lietaniu na orbitu a má za sebou vyše 200 úspešných letových testov.

Medzinárodný strojársky veľtrh na brnianskom výstavisku sa začal v utorok, potrvá do piatku. Predstaví sa na ňom 1312 firiem zo 43 krajín, MSV spolu s veľtrhmi Transport a logistika, Envitech a Woodtec obsadil desať pavilónov.

Viac o téme: 3D tlač , Brno , priemyselná produkcia , rast , technológie , veľtrh

Súvisiace články

Aktuálne správy