Odbory v nemeckom stavebníctve zvolávajú na budúci týždeň štrajky

Odbory v nemeckom stavebníctve vyzvali na štrajky, ktoré sa začnú v pondelok (13. 5.) v spolkovej krajine Dolné Sasko na severozápade krajiny. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na piatkové vyhlásenie odborového zväzu IG BAU.

Ďalšie štrajky sa budú konať od utorka (14. 5.) v rôznych častiach krajiny, uviedol hovorca odborového zväzu, ktorý zastupuje približne 930 000 pracovníkov v stavebníctve.

Odbory požadujú zvýšenie miezd a ďalšie výhody v rámci viaznucich rokovaní so zamestnávateľmi. Štrajkovať sa začne podľa odborov v Dolnom Saku, pretože tamojšie stavebné firmy odmietli návrh na riešenie mzdového sporu, ktorý vzišiel z arbitrážneho konania. Hlavné protestné zhromaždenie sa uskutoční v meste Osnabrück.

Zväz nemeckého stavebného priemyslu (HBD) v piatok ohlásené štrajky kritizoval. „Pre naše spoločnosti znamená každý deň, keď sa nestavia, hospodárske škody v už aj tak neistej situácii, najmä v bytovej výstavbe,“ povedal výkonný riaditeľ zväzu Tim-Oliver Müller.

Stavebníctvo jej jedným z najväčších zamestnávateľov v Nemecku a dôležitým pilierom tamojšej ekonomiky. V roku 2023 dosiahlo odvetvie tržby v celkovej výške približne 162 miliárd eur.

Viac o téme: Nemecko , odbory , stavebníctvo , štrajky , zamestnávatelia

Súvisiace články

Aktuálne správy